Yeniden yapılanma sürecinde zincir mağazalarında insan kaynakları yönetiminin rolü ve bir uygulama
The restructuring process in retail chain stores and the role of human resources management a sample application
- Tez No: 209154
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüz is dünyası, sirketlerin bulundukları is alanlarında daha modern ve daha sistematik olmaları konusunda zorlayıcı etki yaratmaktadır. Bu çerçevede, sirketlerin daha etkin, verimli ve yaratıcı olmaları artık bir zorunluluk haline gelmistir. Sirketlerin orta ve uzun vadedeki basarıları ise, temel bazı stratejilerini planlı bir sekilde ortaya koymalarına baglı olmaktadır. Bu nedenle, çok sayıda sirketin bulundukları piyasadaki etkinliklerini yükseltmek amacıyla yeniden yapılanma sürecine girdigi görülmektedir. Bu tezde, yapılan literatür taramasına dayanarak, yeniden yapılanma stratejisinin amaçları, sonuçları ve beklenen yararları incelenmeye çalısılmıs ve sirketlerin insan kaynakları yönetiminin yeniden yapılanma sürecinde politika ve strateji gelistirme konusunda sahip oldukları önemli rolleri hakkında bilgi verilmeye çalısılmıstır. Bu baglamda, insan kaynakları yönetiminin sirketin yeniden yapılanma stratejilerini destekleyecek olan temel insan kaynakları konularını en iyi sekilde uygulamak gibi önemli bir rolü olduguna dikkat çekilmeye çalısılmıstır. Bu tezde, perakende sektörü zincir magazacılık sistemi ile çalısmakta olan ve yakın bir süre içerisinde yeniden yapılanma uygulamıs olan bir Türk sirketi örnek olarak ele alınmıs ve yeniden yapılanma sürecinde, öncesinde ve sonrasında, insan kaynakları yönetiminin çalısmaları ve rolleri incelenmeye çalısılmıstır. Tezin uygulama kısmında, yeniden yapılanma sürecinde sirkette insan kaynakları açısından ne gibi sorunların ortaya çıktıgı ve insan kaynakları yönetiminin ne tür roller üstlendigi analiz edilmistir. Konu ile ilgili veriler sözkonusu sirketin insan kaynakları yönetiminden sorumlu orta ve üst düzey yöneticileri ile kurulan iletisim sonucu görüsme ve anket formu uygulaması ile elde edilmistir. Bu dogrultuda, yapılan görüsme ve anket degerlemesi sonuçlarına dayanarak, sirketin geçirmis oldugu yeniden yapılanma sürecinde insan kaynakları yönetiminin hayati bir rol üstlenmis oldugu ve yeniden yapılanmanın basarısında da insan kaynakları yönetiminin önemli bir yere sahip oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Today?s business world drives the companies to be modern and systematic while doing business in any field. In this frame, it is a must to enable companies to be effective, productive, creative and competitive. When basic strategies are not exposed, it is so difficult for companies to achieve success in long or mid-term. Therefore, many companies try to improve their effectiveness in market through restructuring process. In the light of the literature, we tried to examine the aims, consequences and benefits of restructuring strategies and tried to provide a solid understanding of companies? human resources management activities that have important roles during develop policies, strategies and processes for restructuring. We tried to demonstrate that the human resources managers should identify the key human resources concerns that supports the restructuring strategies. In this thesis, we have tried to investigate the importance of human resources management during and after the restructuring process in retail sector working with chain-store system by analysing a Turkish company sample which has recently engaged in a restructuring process. In the reseach session of the thesis, it is analysed which problems were occurred in human resouces management side of the restructuring process and which roles the human resources management played. In order to get access to data, we have communicated with the human resources managers of the company presented them a questionnaire form. Consequently, by the results of the findings of the interviews and questionnaire research, we have achieved the suggestions for the cruical roles of the human resources management activities and strategies throughout the company?s restructuring process.