Türk toplumunda evcil hayvan besleme alışkanlıkları ve din (İstanbul örneği)
The habits of feeding pet and religion -Istanbul sample- in Turkish society
  1. Tez No: 209208
  2. Yazar: AYŞE AMBAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, İstatistik, Religion, Sociology, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türk Toplumunda Evcil Hayvan Besleme Alıskanlıkları ve Din (Istanbul Örnegi ) adını tasıyan bu çalısma Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ilahiyat Anabilim Dalı Din Sosyolojisi Bilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıstır. Arastırmamızda, hayvan besleme kültürünün, ilkel toplumlardan baslayıp, belirli degisimlerle geleneksel toplumdan, çagdas toplumlara kadar geçirdigi asamalara degindik. Evcil hayvan besleme alıskanlıgının Türk Toplumunda nasıl bir olusum ve degisim gösterdigini, Islam'ın hayvan konusunda insana tanıdıgı tasarruf yetkisi (beslenme, kurban v.b.) ve bu konuda getirdigi sınırlamalara (hayvanlara sefkat, ev içinde köpegin beslenmemesi v.b.) yer verdik. Türk-Islam sentezinin bu konudaki ayrıcalıgını örneklerle sunduk. Ankete dayalı bulgularla, Istanbul örnegi üzerinde toplumumuzun hayvan besleme kültürünü geleneksel ve modern referans noktalarını tespit edip açıkladık. Dini etkinin varlıgı ile birlikte modern kültür ve yasama biçiminin, alıskanlıkları; egitim durumu, yas, ekonomik durum v.b. sebeplerle etkiledigi arastırmamızda sunulmustur. Yeni yasama biçimleri, bu konuda gerekli kurumları; saglık basta olmak üzere, farklı ihtiyaç ve beklentileri karsılamaya çalısmaktadır. Bu konuda insanın ihtiyaç ve ilgilerini besledigi canlı ve kendisi için olumlu bir sekilde degerlendirmesinin gerekliligi söz konusudur. Modern kültürün, hayvanı birey olarak algılamasına karsılık; dinin, hayvanı bireyin ihtiyaçları arasında degerlendirmesinin sonucu ortaya çıkan farklılık tezimize yansımıstır. Geleneksel toplum yapısında, Orta-Asya ve Anadolu Türk Toplumunda hayvan ihtiyaç odaklı beslenmekte iken, günümüzde hayvan sevgisi adını tasımaktadır. Her iki dönemde geçerli olan bir nokta ise, hayvanların manevi duyguları ifade etmek için bir araç olarak kabul edilmekte olusudur.
Özet (Çeviri)
This study, the habits of feeding pet and religion -Istanbul sample- in Turkish Society, has been prepared as thesis of masters degree in felsefe ve din bilimleri in Theology Department of Social Sciences Institute in Marmara Universty, Istanbul. In our research we mentioned the phases of changing and improving the culture of feeding the pet from primitive societies to traditional ones and finally up to modern society.We also mentioned, the existence improvement and changing of the custom of feeding the pet in Turkish Society and how much power and authority Islam gives man over the animals- feeding, sacrifice, Muslim festival of sacrificies etc- We established and clarified the traditional and modern reference of points of our society about the culture of feeding animals in our Istanbul Sample, using survey findings. With religious influence, the effects of modern culture and living manner, habits, educational status, age, economical conditions, etc.has been presented. The new ways of life and the required institutions, helth especially, try to compensate diverse needs and expectations. From this perspective, not only for himself but also for the pet he is feeding, it is necessary for the man to evaluate his needs and interests positively. Modern culture perceives the animal as an individual but religion perceives it as one of the needs individual and this difference has been reflected in our thesis. Feeding and nourishing the animals was needs oriented in traditional society, Middle Asian and Anatolian Turkish Society. But today it is called the love of animals. The valid point for both periods is that, the animals are accepted as a mean to express moral feelings.