Mahremiyetin paylaşılmasında görüntü ve iktidar meseleleri
Image and power issues in sharing privacy
  1. Tez No: 209209
  2. Yazar: PINAR İLKİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde kamusal alan ile mahrem alan arasındaki sınır belirsiz bir hale gelmistir. Bu çalısmada Türkiye'de son yıllarda yayınlanan hizmet talk show'u kökenli kadın programları baz alınarak bu belirsizlesmenin boyutları incelenmektedir. Kamusal alan kavramından bahsederken televizyonda yaratılan kamusal alan ifade edilmektedir. Bir stüdyoda katılımcı ya da pasif seyirci olarak istirak gösteren insanların yarattıgı bu kamusal alanlarda bireyler anlık / sanal cemaatler ve ?kamu yararı? ilkesi vasıtası ile bireylerin mahrem hayatlarında olup bitenler televizyonda aktarılmaktadır. Bu alanlarda olusan anlık / sanal cemaatlerin yapısına bakıldıgı zaman Türk toplumunun karakteristik özelligi olan gelenek göreneklerine baglılık göze çarpmaktadır. Çalısmaya yardımcı olması açısından NTV'de yayınlanan ?Gerçegin Ta Kendisi? adlı programın kadın programları ile ilgili olan bölümü ve RTÜK'ün konu ile ilgili çalısma raporu incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Today the line between public area and privacy has become uncertain. Programmes for women (which have been ) originated from service talk show have set a basis for this research and in this study, the dimensions of this uncertainity is being analysed. By public area, the public area on TV is meant. In the public space created by people either participants of audience in the TV studio, an instant / virtual group is formed. What happens in people?s private lives is broadcasted claiming that it?s for the benefit of public. When the structure of these instant /virtual groups is studied, loyalty to the customs and traditions which is a typical feature of Turkish society is clearly noticed. To provide sources to my study, the related part of“Gerçegin Ta Kendisi”, which is broadcast on NTV, and the report of RÜTÜRK on the subject have been analysed.