Ecza kooperatiflerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems met in drug cooperations and its solution advices
  1. Tez No: 209210
  2. Yazar: YÜCEL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
laç dagıtım kanalı; üretici ile tüketici yada arz ve talep arasındaki iliski sürecinde üretilen hizmetlerdir. lacı üreticiden tüketiciye ulastıran yollar üzerinde ilaç depoları, eczaneler ve hastaneler bulunmaktadır. laç dagıtım kanallarının mevcudiyetini gerektiren nedenler, tüketicilerin ekonomik olarak küçük, etkisiz ve hareketsiz olmasıdır. laç depoları, laç üreticilerinden büyük ölçekli alımlar gerçeklestirerek elde ettikleri fiyat indirimlerini perakende satıcı olan eczanelere aktararak faaliyet göstermektedirler. Ecza kooperatifleri, ?üretim, temin, dagıtım kooperatifi? tanımı içerisinde yer alırlar. Geleneksel kooperatifçilik ilkelerine baglı olmak kosulu ile mesleki bir boyutları da vardır ve eczacı odasına kayıtlı eczacılardan olusmaktadır. Çalısmada, ilaç endüstrisinin, dagıtım sektörünün ve ecza kooperatiflerinin mevcut durumunun incelenmesi ile kooperatifçiligimizin genel sorunları çerçevesinde ecza kooperatiflerinin öznel sorunlarına deginilmesi ve çözüm önerilerine yer verilmesi hedeflenmistir. Bu hedefler dogrultusunda; Birinci bölümde, Cumhuriyetten günümüze eczacılıgımıza kısaca deginilmis, ülkemizde ve dünyada ilaç endüstrisi hakkında genel bilgiler verilmis ayrıca ilaç dagıtım kanallarının unsurları incelenmistir. kinci bölümde, kooperatifçilik kavramı üzerinde durulmus, ecza kooperatiflerimizin örgütlenmesini gerektiren nedenlere deginilmis, rakamlar ısıgında ülkemiz ve Avrupa Birliginde ecza kooperatiflerinin durumuna bakılmıs son olarak ecza kooperatiflerinin ülkemize katkılarına yer verilmistir. Üçüncü ve son bölümde ise, ülkemizdeki kooperatifçilik türlerinin birçogu için geçerli olan, finansman, üst örgütlenme, egitim, insan kaynakları, pazarlama, mevzuat vb. sorunlarına ecza kooperatifleri açısından yaklasılarak ecza kooperatiflerinin öznel sorunlarına maddeler halinde deginilmistir. Ülkemizdeki ilaç dagıtım sektörü ve ecza kooperatiflerinin mevcut mevzuat ve uygulamalar çerçevesindeki isleyisi ile sorunları incelenerek, çalısmadan elde edilen veriler ısıgında sektördeki sorunların ecza kooperatifleri açısından ne sekilde çözülebilecegine dair bazı saptamalar ve çözüm önerilerine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Drug distribution channel are the services produced during the relation process between producer and consumer or between supply and demand.There are drug stores,pharmacies and hospitals and on the way conveying the drug from producer to consumer.Resons necessiating the drug distribution channels are being the small,uneffective and motionless of the consumers economically.Drug Stores are activating by transfering the price discounts to wholesaler pharmacies by purchasing in great amount from the drug manufacturers. Drug cooperatives take place in the description of the '' production,supplying and distribution cooperative''.They have also a occupational dimension provided that they are loyal to the principles of traditional cooperative system and are composed of pharmacists registered to pharmacist foundation In working,it was aimed that the examination the avaliable situation of drug industry,distribution sector and drug cooperatives and within the general frame of problems of our cooperative system,subjective problems and solution advices' giving were aimed. In accordence with these targets; In the first part,it was mentioned about the pharmaceutics from Republic to nowadays,general informations were given about the drug industry in our country and world,also elements of drug distribution channels were examined. In the second part,Concept of cooperative system was discussed,reason necessiating that drug foundation should be organized were discussed,In terms of numerical,situaiton of druf cooperatives of our country and Europe was discussed and lastly Contributions of the drug cooperatives to our country was examined. In the third and last part,problems of drug cooperatives were dealt with by approaching one by one in terms of drug cooperatives whose problems are financial,top organization,education,human source,marketing,regulations...etc which is valid for many types of cooperative systems in our country.