Küreselleşme olgusunun dünyada ve Türkiye'de işçi sendikaları üzerine etkilerinin mukayeseli analizi
- Tez No: 159075
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Ill ÖZET Küreselleşmenin etkilerini ciddi bir şekilde yaşadığımız bu günün dünyasında ortaya çıkan çok boyutlu yeni şartlar toplumdaki diğer tüm yapılar gibi sendikal hareketi de derinden etkilemiştir. İşçi hareketinin söz konusu bu değişimin etkilerinden ancak önemli bir anlayış değişikliği ve yapılanma ile çıkabileceği açıkça görülmektedir. Bu çalışma, Sanayi Devrimi ile doğup gelişen işçi sendikacılığının yirminci yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan küreselleşmenin etkisi ile aldığı farklı boyutların ve varlığını devam ettirmek için alacağı tedbirlerin incelenmesi amacını taşımaktadır. Küreselleşmenin ortaya çıkışını sağlayan Soğuk Savaş ve sonrasındaki gelişmeler insanları tek kutuplu bir dünyaya taşımıştır. Süreci hızlandıran ana etmen olarak teknolojik gelişmeleri, çok uluslu şirketlerin faaliyetlerini ve artan ekonomik rekabet koşullarının varlığını sayabiliriz. Bu gelişmeler toplumun ayrılmaz bir parçası olan çalışma hayatında yeni çalışma biçimlerinin ortaya çıkmasına, eskiye oranla daha nitelikli işçi statüsüne olan ihtiyacın doğmasına ve özelleştirme uygulamalarının yaygınlaşmasına yol açarak neticede işsizliğin artmasına neden olmuştur. Bu işsizlik ise sendikaların gücünü ve varlığını tehlikeye atmıştır. İşte bu gelişmeler ışığında küreselleşmenin etkilerini en ağır bir biçimde ve olumsuz olarak hisseden işçi sendikaları da, kendilerine yeni yol haritalarını çizmek zorundadırlar. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızdan çıkan sonucu da, işçi sendikaları üyelerine ve topluma karşı olan işlevlerini geliştirecek, yeni üye kazanma yollarını arayacak, sendika içi demokrasiyi savunacak, üçlü yapının oluşumunu destekleyecek, klasik faaliyet alanlarından sıyrılarak yeni faaliyet alanları bulacak, çalışma standartlarını yaygınlaştıracak ve uluslararası sendikal hareketi de düzenleyecek yapıda olması şeklinde açıklayabiliriz.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY New conditions with multi dimensions that emerged in today's world, in which globalization has great influence, has been affecting trade union movement like all other structures of society. It is seen that trade union movement can manage with the effects of these new conditions successfully if only it succeeds a mind and structure change. Trade Unionism which has born and developed from the seeds of Industrial Revolution, has experienced changes through the globalization effect which had emerged in the last decade of twenty century. In this thesis, the changes in the Trade Unionism and the possible action that should be taken against the negative affects of those changes will be stadied. Cold war and the following developments which had brought the emergence of globalization had created a polarized world structure. The major elements that accelareted globalization can be said as the technological developments, the activities of multinational companies and the increasing economic competition these elements had caused the emergence of new working styles, the increase in need of skilled labor and privatization. All of these elements causes unemployment which threatens the existence of trade unions. Trade Unions which are under the threat of globalization, have to take actions against the negative effects of globalization. In this study some policy actions are adviced to follow against yhe threat on trade unions. Trade Unions should develop their functions towards members and society as a whole, find new ways to increase the number of members, defend the democratic structure of trade unions, support tripartist structure, create new activities, make the working standards widespread and should regulate the international trade unionist movement.