Kredi temerrüt swapları ve gelişmekte olan ülkelerdeki uygulamaları: Türkiye örneği
Credit default swaps and applications in developing countries: The case of Turkey
- Tez No: 319918
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
2008 yılında, en yüksek kredi derecelendirme notu olan AAA kredi notuna sahip Lehman Brothers Yatırım Bankası'nın iflas etmesi, kredi derecelendirme şirketlerinin vermiş oldukları kredi notlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı sorusunu gündeme getirmiştir. Bu durum, piyasa katılımcılarının ülkelerin veya firmaların kredi risklerinin ölçümünde farklı bir yol izlemelerini zorunlu hale getirmiş ve kredi riski, kredi temerrüt swaplarının fiyatlaması yoluyla ölçülmeye başlanmıştır. Bu noktadan hareketle, çalışmanın giriş niteliğindeki ilk bölümünde türev piyasalarının ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi, türev piyasası ürünleri, kredi riski yönetimi ve kredi derecelendirme sistemi ele alınmakta; ikinci bölümde ise kredi riskinden hareketle kredi türevleri tanımlanmakta, kredi türevlerinin çeşitleri ve çalışmanın esas konusu olan kredi temerrüt swapları tüm detayları ile ve güncel veriler yardımıyla incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, türev ürünler ve kredi temerrüt swaplarının Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki uygulamaları incelenmekte ve ardından kredi temerrüt swaplarının fiyatlanması üzerinde durulmaktadır. Son olarak, Türkiye kredi temerrüt swap primini etkileyen faktörlerin Ocak 2004 ? Nisan 2012 dönemi verileri ile ekonometrik analizi gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The bankruptcy of Lehman Brothers Investment Bank which has the highest credit rating AAA in 2008 has brought into question whether the credit ratings of credit rating agencies reflect the truth. Therefore, it has been necessary to find a different method in measuring credit risks of countries or firms, and so market participants have begun to measure the credit risk by means of pricing credit default swaps. With respect to these issues, the first chapter of the current study includes the emerge of derivatives market and its historical evolution, derivative financial instruments, credit risk management and credit rating system. The second chapter focuses upon credit derivatives and their different forms, especially credit default swaps within theory, practice and current data in detail. Followingly, the last chapter examines the evolution and current applications of derivative financial instruments and credit default swaps in Turkey and other developing countries, and then focuses upon the credit default swap pricing. To conclude, the last chapter comprises the econometric analysis of the factors that affect the credit default swap premium of Turkey with January 2004 ? April 2012 period data.