Avrupa Birliği'ne entegrasyon açısından bankacılıkta etkinlik: AB ve Türk bankacılık sistemlerinin karşılaştırmalı analizi
Efficiency in banking industry from the viewpoint of integration to EU: comparative analysis of eu and Turkish banking systems
- Tez No: 209294
- Danışmanlar: PROF.DR. NIYAZI BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, İşletme, Banking, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Küresellesme süreci ve finansal düzenlemelerin azaltılması, finansal pazarlar arasındaki entegrasyonu sürecinde Türk Bankacılık sektörü, yeni teknolojiler edinmek ve çagdas yönetim tekniklerini kullanmak suretiyle son on yılda çok hızlı bir gelisim göstermistir. Avrupa Birliginde yapılan çalısmalar, birlik genelinde bankaların artan rekabet nedeniyle etkinliklerini arttırdıklarını göstermektedir. Ancak bu artısın beklenen düzeye gelemedigi ve hatta belirli bir dönemden sonra artan sirket satın almaları ve birlesmeler yüzünden düsüs gösterdigi gözlemlenmektedir. Bu çalısmada iki temel etkinlik metodu ele alınmıstır: Oran Analizi ve Veri Zarflama Analizi. Veri Zarflama Analizi oran analizinden alınan öncelikli oranlar kullanılarak uygulanmıstır. Oran Analizi sonuçlarına göre, IMKB'de kote olan bankaların 1998 - 2005 dönemi içinde daha etkin hale geldiklerini söylemek mümkündür. Kriz dönemi içinde olusan negatif oranlar, kriz sonrasında telafi edilmistir veya telafi edilmesi için gerekli önlemler alındıgından istikrarlı bir biçimde iyilesmektedirler. Veri Zarflama Analizi ve akabinde yapılan Malmquist Endeksi hesabı sonucunda da bu gruptaki bankaların kriz dönemi dısında etkinliklerinin çok büyük düsüs yasamadıgı görülmektedir. Etkinsizliklerini hala sürdürmelerindeki bir nedenin de organizasyonel ve teknolojik degisimlerin halen süregelmesi oldugu tahmin edilmektedir. ME sonuçları da yıldan yıla artan bir gelisme oldugunu ve grubun toplam etkinlikte ortalama yıllık % 6 gibi artısla istikrarlı bir biçimde etkinligini arttırdıgını göstermektedir. Bu da Avrupa bazında yapılan çalısmaların sonucuna paralel sonuçlar vermektedir. Yapılan yasal degisiklikler ve teknolojik gelismeler, bankaların hem Avrupa'da hem de Türkiye'de optimal etkinligi arttırıcı stratejiler gelistirmelerine yol açmaktadır. Çalısma sonucunda bankaların tekil veya grup olarak incelenirken bu iki analizin ortak kullanılmasının, sonuçların daha detaylı ve daha seffaf olması açısından yararlı olacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization and deregulation of financial markets have led to the integration of financial markets. Turkish Banking industry, during this process, has been developing rapidly employing both new technologies and modern management techniques in the past decade. Studies undertaken in the EU indicate that competition has pushed banks throughout the region to achieve higher efficiency. However, the level of efficiency has not reached the desired levels at earlier stages and later, due to the increasing M&A activities, efficiency levels dropped. This study employs two methods to analyze efficiency of banks: Ratio Analysis and Data Envelopment Analysis. DEA is carried out by using key ratios taken from the Ratio Analysis. The results of Ratio Analysis indicate that the banks listed in )stanbul Stock Exchange have become more efficient during the period of 1998-2005. The inefficiencies resulting from the economic crisis in 2001, have been overcome largely afterwards. Data Envelopment Analysis and the subsequent application of Malmquist Index(MI) show clearly that this group of banks did not suffer from substantial declines in efficency except during the economic crisis. Current inefficiencies in many banks result from the ongoing organizational changes and technological developments. The results of MI confirm also the improvement of efficiency levels. The group sustained yearly an average of 6 % growth during the observation period. These results are in agreement with the studies carried out for EU countries. Regulatory changes and technological progress lead both European banks and their Turkish counterparts to seek and develop strategies which can boost their optimal efficiency. As an important outcome of this study it is suggested that the application of these two methods simultaneously, enhances the results and their implications.