Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin iş doyumu, tükenmişlik ve ruh sağlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The works satisfaction of the teachers who works in the private educational institutes the searching the level of burnout and the healty of soul in dint of wary changable factors
  1. Tez No: 209320
  2. Yazar: AHMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu arastırmanın temel amacı; özel egitim kurumlarında görev yapan ögretmenlerin is doyumu, tükenmislik ve ruh saglıgı düzeylerinin belirlenmesidir. Bir baska amaç ise; özel egitim kurumlarında görev yapan ögretmenlerin is doyumu, tükenmislik ve ruh saglık düzeylerinin demografik özelliklere göre nasıl degistigini ortaya çıkarmaktır. Diger bir amaçta; özel egitim kurumlarında görev yapan ögretmenlerin is doyumu, tükenmislik ve ruh saglık düzeylerinin birbirlerini nasıl etkiledigini bulmaktır. Bu alandaki çalısmalara da katkı saglaması bakımından önemlidir. Arastırma yöntemi olarak, Betimsel Yöntemlerden ?Okul Survey? yöntemi kullanılmıstır. Arastırmanın evrenini; Milli Egitim Bakanlıgına baglı özel egitim kurumlarında görev yapan ögretmenler olusturmustur. Arastırmanın örneklemi Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Bitlis, Bursa, Erzurum, stanbul, zmir, Kayseri, Kırıkkale, Kırsehir, Nigde, Sakarya, Samsun, Sivas ve Usak illerin görev yapan özel egitim ögretmenlerinden oranlı küme örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 402 kisiden olusmustur. Arastırmada veriler 4 ölçek yardımıyla toplanmıstır. Kisisel Bilgi Formu(KBF), s Doyumu Ölçegi (DÖ), Maslach Tükenmislik Ölçegi, SCL-90 anketi uygulanmıstır. Bagımlı degiskenler ile bagımsız degiskenler arasındaki iliskiyi tespit etmede SPSS for Windows 10.00 paket programı kullanılmıstır. Frekans ve yüzde, iki testin arasındaki farkın anlamlı olup olmadıgını belirlemek için ?iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t-testi)?, ?varyans analizi (tek yönlü anova)? ve pearson momentler çarpım korelasyon testleri uygulanmıstır. Arastırma sonucunda asagıdaki bulgular elde edilmistir; 1. Özel egitim ögretmenlerinin ruh saglık düzeyleri incelendiginde; obsesifkompulsif ve genel ruh saglık semptomlarına sahip oldukları bulunmustur. 2. Özel egitim ögretmenlerini tükenmislikleri incelendiginde; duygusal tükenme boyutu ve genel tükenmislik boyutuna sahip oldukları bulunmustur. 3. Özel egitim ögretmenlerinin is doyum düzeyleri incelendiginde; orta düzeyde bulunmustur. 4. Özel egitim ögretmenlerinin ruh saglık puanları ile cinsiyetleri arasında somatizasyon, obsesif-kompulsif, depresyon, fobik anksiyete ve genel ruh saglık düzeylerinde p.05 düzeyinde önemsiz bulunmustur. 6. Özel egitim ögretmenlerinin is doyumu puanları ile cinsiyetleri arasındaki fark p.05 düzeyinde önemsiz bulunmustur. 8. Özel egitim ögretmenlerinin tükenmislik puanları ile yasları arasındaki fark duygusal tükenme ve genel tükenmislik boyutunda p.05 düzeyinde önemsiz bulunmustur. 10. Özel egitim ögretmenlerinin is doyumu puanları ile sosyo ekonomik düzeyleri arasındaki fark p>.05 düzeyinde önemsiz bulunmustur. 11. Özel egitim ögretmenlerinin tükenmislik puanları ile sosyo ekonomik düzeyleri arasındaki fark kisisel basarı boyutunda p.05 düzeyinde anlamlı bulunmamıstır. 15. Özel egitim ögretmenlerinin is doyumu puanları ile medeni durumları arasındaki fark p>.05 düzeyinde anlamlı bulunmamıstır. 16. Özel egitim ögretmenlerinin is doyumu puanları ile mezun oldukları okullar arasındaki fark p.05 düzeyinde anlamlı bulunmamıstır. 18. Özel egitim ögretmenlerinin ruh saglık puanları ile mezun oldukları okullar arasındaki fark fobik anksiyete için p.05 düzeyinde anlamlı bulunmamıstır. 20.
Özet (Çeviri)
The main reason of this research is to determine the level of work satisfaction, burnout and mental health of the teachers who work in private educational institutes. Another reason is to disclose how the level of work satisfaction, burnout and mental health of teachers who work in private educational institutes change according to the demographic features. Also another reason is to the find out how the level of work satisfaction, burnout and mental health of teachers who work in private educational institutes affect each other. It is important from the point of view of contributing to the studies in this field. As the research method, Te School Survey Method which is a descriptive method is used. The research comprises of the teachers who work in private educational institutes in National Education Ministry. The volunteers of the research includes 402 individuals who are the teachers of private educational institutes in Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Bitlis, Bursa, Erzurum, stanbul, zmir, Kayseri, Kırıkkale, Kırsehir, Nigde, Sakarya, Samsun, Sivas and Usak, who have been chosen with the method of proportional group examplification. n this research, the data have been calected with four criterians. Personal nformation Form (PIF), Work Satisfaction Criterians (WSC), Maslach Burnout Criterians (MBI) and SCL-90 poll have been applied. SPSS for Windows 10.00 Package Program has been used to determine the relation between dependent variables and independent variables. Frequency and percent ; Importance Test of difference between two averages ?(t? test)? ?Variance Analyse ( one ? way ANOVA)? , ? Pearson Moments Correlation Coefficient? have been applied determine whether the difference between the two tests are significance or not. At the end of the research, the findings below have been acquired; 1. When the level of health of teachers in Private Educational Institutes is examined, it is found out that they have other symptoms of obsessivecompulsive and general mental health. 2. When the burnout of teachers in Private Educational Institution is examined, it is found out that they have emotional burnout and general burnout. 3. When the level of work satisfaction of teachers in Private Educational Institutes is examined, it is found out that it is in average level. 4. A significant difference in p.05 level. 6. The difference between the work satisfaction points and the sex of teachers in Private Educational Institutes is found important in p.05 level. 8. The difference between the burnout points and ages of the teachers in Private Educational Institutes is found significant from the point of view of emotional burnout and general burnout in p.05 level. 10. The difference between work satisfaction socioeconomic level of teachers in Private Educational Institutes is found unimportant in p>.05 level. 11. The difference between the burnout points and socio-economical level of From the point of view of personal success. The burnout of teachers in average economic level is found more positive than that of teachers in high economic level. 12. The difference between mental health points and socioeconomic levels of teachers in Private Educational Institutes is found significant for phobic anxiety in p.05 level. 15. The difference between the work satisfaction points and marital status of teachers in Private Educational Institutes is not found significant in p>.05 level. 16. The difference between the work satisfaction points and the faculties they graduated from is found significant in p.05 level. 18. The difference between mental health points and the faculties they graduated from is found significant in p.05 level. 20.