Özel eğitim kurumlarında iş tatmini ve tükenmişlik ilişkisi: Matematik öğretmenleri ile ilgili bir araştırma
Relationship between jop satisfaction and bornout inspecial education institutions: Research on mathematics teachers
  1. Tez No: 601408
  2. Yazar: VEDAT GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel eğitim kurumlarında çalışan matematik öğretmenlerinin iş tatmini ve tükenmişlik ilişkisi araştırmaktır. Çalışmada nicel bir yaklaşım benimsemiş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada tükenmişlik ilişkisini belirlemede Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ve Türk diline Ergin (1992) tarafından uyarlanan Maslach tükenmişlik ölçeği kullanılmıştır. İş tatminini belirlemede ise Davis, Weiss, İngiltere ve Lofquist (1967) tarafından geliştirilen Minnesota iş tatmin ölçeğinin kısa formu kullanılmıştır. Araştırma ekibi, İstanbul Başakşehir ilçe merkezinde çalışan ve basit bir rastgele örnekleme yöntemi ile tanımlanmış 170 matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişliği“az düzeyde”, iş tatminini ise“orta düzeyde”yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen çalışmada matematik öğretmenlerinin sahip oldukları iş tatmin düzeyleri ile mesleki tükenmişlikleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between job satisfaction and burnout among mathematics teachers working in special education institutions. In this study, a quantitative approach was used and relational survey model was used. Maslach burnout scale developed by Maslach and Jackson (1981) and adapted to Turkish language by Ergin (1992) was used to determine burnout relationship. The short form of Minnesota Job Satisfaction Scale developed by Davis, Weiss, England and Lofquist (1967) was used to determine job satisfaction. The research team consisted of 170 mathematics teachers working in the district center of İstanbul Başakşehir and identified by a simple random sampling method. As a result of the study, it was determined that mathematics teachers experienced occupational burnout at“low level”and job satisfaction at“intermediate level”. In addition, it was determined that there was no significant relationship between job satisfaction levels and professional burnout of mathematics teachers.