Milli mücadelede Osmaniye
National movement at the Osmaniye
- Tez No: 209368
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez çalışması 5 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın I. Bölümünde; yörenin coğrafi,tarihi ve siyasi özellikleriyle birlikte bu bölgeye dair Mondros Mütarekesi'ne kadarİngiltere, Fransa ve Ermenistan'ın emellerinden bahsedilmektedir.II. Bölümde; Mondros Mütarekesi döneminde Adana havalisinin durumu İngiliz veFransız işgali ele alınmıştır. Mütareke şartlarına ve işgallere karşı tepkilerdeğerlendirilmiştir.III. Bölümde; Fransız ve Ermeniler tarafından Güney Cephesi'nde Osmaniye, Kadirli,Kozan, Haruniye ve Bahçe'nin işgali ve işgallere karşı verilen mücadeledeğerlendirilmiştir.IV. Bölümde; Osmaniye'de Fransız işgaline karşı verilen çete harbinde yer alan;Divlimoğlu Hacı Efendi, Çete Onbaşısı Rahime Hatun, Gâvur Ali, Çalık Mustafa,Alibekiroğlu Dede Efendi, Çete Reisi Karahasan Paşa'nın mücadeleleri ele alınmıştır.V. Bölümde; geçici mütareke Fransız ve Türkler arasında imzalanmış, mütareke şartlarıbelirtilmiştir. Kaç-Kaç Olayı ve sonrasında Ankara Anlaşması ve Osmaniye'ninişgalden kurtuluşu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis study consists of 5 sections. In the fırst section of the study, the geographic,historical features of the region, and ideals of England, France and Armenia for theregion are mentioned.In the second section, the condition of Adana vicinity during the Mondros armisticeperiod, and English and French occupation are mentioned. The reactions against thestipulations of the armistice and the occupations are assessed.In the third section, the occupation of Osmaniye, Kadirli, Kozan, Haruniye and Bahçeon the South frontline by French and Armenians and reactions against the occupationsare evaluated.In the fourth section, the fights of Divlimoğlu Hacı Efendi the guerilla corporal RahimeHatun, Gavur Ali, Çalık Mustafa, Alibekiroğlu Dede Efendi and the guerilla leaderKarahasan Pahsa, who played role in the guerilla warfare against French occupation,are mentioned.In the fifth section, the stipulations of the temporary armistice signed between thefrench and Turkish are stated. Kaç-Kaç Event, Ankara Armistice and the liberation ofOsmaniye from the occupation are mentioned.