Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi (1928-2006)
Ankara Zübeyde Hanim Anatolian Colleen Vocational Technical and Engineering College (1928-2006)
- Tez No: 209413
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yapmı? olduğumuz bu çalı?mada, Türkiye Cumhuriyeti'nin köklü bir eğitim yuvası olan, Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi'nin tarihi geli?imini ele aldık. Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi, ilk açıldığında, ?smet Pa?a Kız Enstitüsü adıyla açılmı?tır. Okul ismini, o dönemde yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin mesleki teknik eğitimini ?ekillendirmek amacıyla, Türkiye'ye davet edilen yabancı eğitim uzmanı Prof. Dr. Ömer Buyse'nin, ?smet Pa?a Kız Enstitüsü adında bir enstitü kurulmasını teklif etmesiyle almı?tır. Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi, Cumhuriyet Döneminde ilk açılan okullardan biridir. Bu amaçla, okulun tarihi geli?imini daha net bir ?ekilde ortaya koyabilmek, okulun tarihi misyonunu ifade edebilmek için çalı?mamızda Türkiye'deki mesleki teknik eğitimle, geli?mi? diye nitelediğimiz bazı devletlerin mesleki teknik eğitimlerini kısaca ele aldık. Zira bu konular ba?lı ba?ına birer inceleme alanlarıdır. Türkiye'deki mesleki teknik eğitimi, Cumhuriyet öncesi mesleki teknik eğitim, Cumhuriyet dönemi mesleki teknik eğitim ve Cumhuriyet sonrası mesleki teknik eğitim olarak üç ana ba?lık ?eklinde ele aldık. Geli?mi? diye nitelediğimiz bazı ülkelerin mesleki teknik eğitimine değinmemizin nedeni, Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi'ni daha iyi anlatabilmektir. Çünkü Okulun, 1928 yılında açıldığı dönemde Türkiye Cumhuriyeti'nin genç olmasından, Türkiye'deki mesleki teknik eğitimi ?ekillendirmek için, geli?mi? ülkelerden eğitim uzmanları çağırılmı?tır. Ayrıca geli?mi? ülkelerin mesleki teknik eğitimini incelememizin nedeni, okulun açıldığı zamanki mesleki teknik eğitimimizle, günümüz mesleki teknik eğitimini kar?ıla?tırarak, okulun eğitim hayatındaki misyonu ve görevi daha iyi anlatabilmektir. Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi'nin 1928 yılında açılı?ından 2006'ya kadar, ?smet Pa?a Kız Enstitüsü, ?smet Pa?a Kız Enstitüsü ve Kız Teknik Öğretmen Okulu, Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi isimlerini almı?tır. Okul, ?uan Ankara Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Teknik ve Meslek Lisesi adıyla eğitim öğretime devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The historical development of Ankara Zubeyde Hanım Anatolian Colleen Vocational Technical and Engineering College which is one of the long-established educational institution of the Turkish Republic is taken up in our study.Ankara Zubeyde Hanım Anatolian Colleen Vocational Technical and Engineering College was first opened by the name of ?smet Pasa Colleen Institute.This name is because of the offer of opening an institute by the name of Ismet Pasa Colleen Institute by Prof.Dr.Omer Buyse who is a foreing educationalist invited to Turkey for embodying the vocational technical education of new established Turkish Redpublic.Ankara Zubeyde Hanım Anatolian Colleen Vocational Technical and Engineering College is one of the first opened schools in the Republican Term.For this reason,we argued out the vocational technical education of some countries which we term developed countries to introduce the historical development of the school more clearly and to connote the historical mission of the school.For as much as these subjects are independent field of study.We analysed the vocational and technical education in Turkey in three groups which are Before Republic,During Republic and After Republic.Dealing with the vocational technical education in the developed countries is because of inviting the educationalists from these countries to embody the vocational and technical education ın Turkey because of the youth of Turkish Republic in 1928.Beside this,the duty and mission of the school in the education life can be understood clearly by the way of comparing the technical education nowadays and the school?s opening time and dealing with technical education in developed countries and in Turkey.Ankara Zubeyde Hanım Anatolian Colleen Vocational Technical and Engineering College was named by Ismet Pasa Colleeen Instıtute,Ismet Pasa Colleen Instıtute and Colleen Technical Teacher School ,Zubeyde Hanım Engineering College,Zubeyde Hanım Anatolian Colleen Vocational Technical and Engineering College from 1928 to 2006.Currently the school is training by the name of Zubeyde Hanım Anatolian Colleen Vocational Technical and Engineering College.