İlköğretim ikinci kademe çocuklarında psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptomlara sahip olma düzeyi ve okul başarısı (risk altındaki çocukların madde kullanımını önlemeye ilişkin eğitim programı önerisi)
The degree of the having symptoms of using psychoactive drugs of second level primary school children and their success.(the education program offer to prevent the using of the children who are under risk.)
  1. Tez No: 209431
  2. Yazar: GÜLSEREN YAPRAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada İlköğretim ikinci kademe çocuklarında psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptomlara sahip olma düzeyini belirlemek. Psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptaomlara sahip çocukların demografik özelliklerini ortaya koymak. Bu durumun okul başarısınınasıl etkilediğini tespit etmek. Psikoaktif madde kullanımına ilişkin riskleri azaltmak için bir eğitim programısunmak amacıile yapılmıştır. Bu araştırmada çalışma grubu olarak Niğde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlıilköğretim okullarında okuyan 6.sınıf, 7.sınıf ve 8.sınıf öğrencilerinde olmak üzere toplam 12 okul ve 1022 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma yöntemi olarak, anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara elde edilmiştir; 1. İlköğretim ikinci kademe çocuklarının psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptomlara sahip olma düzeyi cinsiyet değişkenine göre puanlarıincelendiğinde önemli düzeyde fark olmadığıgörülmüştür. Psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptomlara sahip olma düzeyinin cinsiyete göre fark olmadığıbulunmuştur. 2. İlköğretim ikinci kademe çocuklarının psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptomlara sahip olma düzeyi sınıf düzeyi değişkenine göre puanlarıincelenmiştir. Buna göre, önemli düzeyde fark olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyi arttıkça psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptomlara sahip olma düzeyi artmakta olduğu bulunmuştur. 3. İlköğretim ikinci kademe çocuklarının psikoaktif madde kullanımına ilişkin semptomlara sahip olma düzeyi sınıf düzeylerinin birbirleri arasında önemlilik düzeyleri analiz edilmiştir. Buna göre; 6.sınıf ile 7.sınıf arasında P>0.05 düzeyinde önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the level of sympthom possessions for using phsyco-active materials of children attending second grade at primary schools, to show their demographic features, to find out how the above-mentioned condition affects their success and to prepare a presentation about an educational programme to reduce the risks of using psyco-active materials. About 1022 students at 6. , 7. and 8 grades in 12 schools within Nigde province involved in the study. Survey method was used as a study method. The following findings were obtained. 1-After examining the points of level of sympthom possession for using phsyco-active material in terms of gender, no significant difference was found between genders at second grade students. 2- Points of level of sympthom possession for using phsyco-active material at second grades were studied according to class level variant. Level of sympthom possession for using phsyco-active material increases as the grades of students increase. 3- Level of sympthom possession for using phsyco-active material and the level of importance between grades were analysed. According to this , p>0.05 importance was not found between 7. and 6. grades.