Hakimin sözleşmeye müdahalesi
Intervention of the judge to the contract
  1. Tez No: 209443
  2. Yazar: MAHMUT CEVİZLİKOYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sözlesmenin kurulus zamanı ile edimlerin ifası gereken zaman arasında veya taraflar arasında mevcut, devamlı borç iliskisinde edimlerin belirli veya belirsiz sürelerde ifası sırasında hukuki ve ekonomik durumlar degisebilir, fiyatlar fahis surette yükselebilir veya düsebilir. ste tüm bu olaylar ve durumlar baslangıçta sözlesme ile kurulmus olan edimler arasındaki ekonomik dengeyi, bir anlamda sözlesme adaletini tamamen yada kısmen bozabilir. Acaba sözlesme kurulduktan sonra, onun ifası sırasında ortaya çıkan tüm bu olaylar ifa esnasında dikkate alınacak mıdır? Veya sözlesme degistirilmeden geçerli mi olacaktır? Yoksa sözlesme degisen durumlara uyarlanacak mıdır? Belirtilen soruların cevaplanması ve soruların çözümündeki hâkimin rolü önem arz etmektedir. Borçlar kanununda, uyarlamaya iliskin genel bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak buna karsılık Borçlar Kanununun genel ve özel kısmında degisen durumlar ve uyarlamaya iliskin istisnai bazı hükümler bulunmaktadır. Degisen durumlara ragmen sözlesmenin aynen uygulanacagını düzenleyen kanun hükümleri olumsuz uyarlama kuralları; sözlesmenin degisen durumlara uyarlanmasını düzenleyen kanun hükümleri ise olumlu uyarlama kurallarıdır. Sözlesmede ve kanunda degisen durumlara iliskin herhangi bir hüküm olmaması halinde dar anlamda hâkimin sözlesmeye müdahalesi gündeme gelmekte ve hâkim, sözlesmeyi degisen durumlara uyarlamakta yada uyarlamayı reddetmektedir. Hâkimin degisen durumların ortaya çıkması ve taraflardan birinin istemi (talebi) halinde, sözlesmeyi degisen durumlara uyarlaması ancak istisnai olarak ve bazı sartların olusması halinde mümkün olmalıdır. Anahtar Kelimeler 1. Hâkim 2. Sözlesme 3. Müdahale 4. Degisen Sartlar 5. Uyarlama
Özet (Çeviri)
The legal and economic conditions may change and the prices may excessively increase or decrease, between the establishment of an agreement and the time of fulfilling the obligations or during the fulfillment of obligations on certain or uncertain dates in existing and continuing obligation relations between parties. All these facts and consequnces may spoil the balance between the obligations set by the agreement at the begining which also means the partial or total spoil of fairness of the agreement. Will all these facts appeared during the execution of the agreement after the establihment be taken into consideration during the fulfillment? Or will the agreement be valid without any changes? Or will the agreement be adapted to the changing conditions? The judge has an important role in answering the mentioned questions and solving problems. There is no general provision on adaptation provided by the Law on Obligations. However, there are some exceptional provisions about the changing conditions and adaptation, in both the general and special parts of the Law on Obligations. The provisions providing that the agreements will be executed without any change despite the changing conditions are negative adaptation provisions; the provisions providing that the agreements will be adapted to the changing situtations are positive adaptation provisions. When there is no provision in the agreement and the law on changing conditions, a limited intervention by the judge comes up and the judge prefers either adapting the agreement to the changing conditions or rejecting the adaptation. When there are changing conditions and there is the demand of one of the parties, it should be possible for the judge to adapt the agreement to the changing conditions, only exceptionally and by the occurance of certain conditions. Key Words 1. Judge 2. Agreement 3. Intervention 4. Changing Conditions 5. Adaptation