İbrahim Peçevî Efendi'nin hayatı ve peçevî tarihi'nde yer alan bazı sosyo-kültürel kavramlar
Life story of Ibrahim Peçevi Efendi and some of the socio-cultural concepts, which were named in the tarih-i pecevi
  1. Tez No: 209447
  2. Yazar: EMİNE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Philosophy, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ki bölümden olusan bu çalısmanın her iki bölümü, temel kaynak olan brahim Peçevî Efendi'nin ünlü eseri Târîh-i Peçevî 'den yola çıkılarak telif edilmeye çalısılmıstır. lk bölümde evvela, temel kaynagımızın satır aralarında geçmis olan Peçevî `nin yasam öyküsüne dâir dagınık bilgilerin izi sürülmüstür. Eserdeki orijinal akısa riayet edilerek aktarılan bu bilgilerin ardından kronolojik bir yasam öyküsü de verilmistir. kinci bölümde ise, Târîh-i Peçevî 'de zikri geçen bazı sosyo-kültürel kavramlar incelenmistir. Osmanlı Devleti'nde XVI. ve XVII. yüzyılları idrak etmis bir devlet adamı ve tarihçi olan brahim Peçevî Efendi'nin eserinde bahis konusu olan bu kavramların irdelenmesiyle, dönemin algılama biçimlerine ısık tutmak amaçlanmıstır. Bir zihniyet tetkiki olarak da adlandırılabilecek bu çalısmanın ele aldıgı kavramlarla sınırlanmıs oldugu âsikârdır. Daha bütünlüklü bir bakıs açısı saglayabilecegi düsünülen bu tür çalısmaların çesitlenmesi ve yaygınlasması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The two constituent parts of this work has been compiled by utilizing the main source which is Ibrahim Pecevi Efendis' prominent work entitled Tarih-i Pecevi. In the first part, we traced the information, which were seldomly covered in the main source, regarding Pecevis' life. By adhering to the original flow in the work, subsequent to these information a chronological life story was given. In the second part, some of the socio-cultural concepts, which were named in the Tarih-i Pecevi, were scrutinized. As a statesmen and a historian who has comprehended the 16th and 17th centuries in the Ottoman Empire, by scrutinizing the concepts mentioned earlier the aim is to shed light on the patterns of understanding concerning that particular period. It is obvious that this work, which can also be designated as mind evaluation, has been constrained to the concepts discussed. As the type though to enable a wider perspective it is expected that they are devisified and generalized.