Celal Bayar dönemi türk hükümetlerinin Kıbrıs polikiları (1950-1960)
Turkish government's Cyprus politics during Celal Bayar period(1950-1960)
  1. Tez No: 209461
  2. Yazar: SELDA KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalısma Demokrat Partinin iktidarı süresi içinde Kıbrıs konusunda izledigi politikaları konu almaktadır. Bu konu ise iktidardaki partinin politikasında önemli degisikliklere neden olan olayların belli tarihler arasında degerlendirilmesi ile anlatılmak istenmektedir. Örnegin; 22 Mayıs 1950 - 9 Mart 1951 tarihleri arasında iki önemli gelisme vardır ki birincisi Kıbrıs Rum Kilisesinin halkoylaması (Plebisit) yapmak istemesi, ikincisi ise Türkiye 1950 Genel Seçimleri ve bu seçimlerin Kıbrıs politikasına etkisidir. 9 Mart 1951 ? 17 Mayıs 1954 tarihleri arasında ise Türkiye'nin NATO `ya girmesi ve dıs politikasındaki degisiklikler ile Kıbrıs Sorununun Birlesmis Milletlere aksettirilmesidir. 17 Mayıs 1954 ? 9 Aralık 1955 tarihleri arasında ise Londra Konferansında ngiltere, Yunanistan ve Türkiye'nin görüslerini beyan etmeleri sonucunda çıkan kararlara Türk kamuoyunun tepkisi olan ? 6-7 Eylül Olayları? nın yasanmasıdır. 19 Aralık 1955 ? 25 Kasım 1957 tarihleri arasında ise ngiltere'nin Kıbrıs Anayasasını ilan etmesi, Türk Hükümetinin buna tepki olarak ?Taksim? tezini savunmasıdır. 25 Kasım 1957 ? 27 Mayıs 1960 tarihleri arasında ise en önemli gelisme Zürih Görüsmeleri ve sonucunda gerçeklestirilen Londra Anlasmasıdır. Bu antlasmaya göre Türkiye Kıbrıs üzerinde Garantör Devlet olma hakkını kazanmıstır.
Özet (Çeviri)
This work?s theme is the politics of Democratic Party about Cyprus during their period. This subject wanted to tell the events that caused important changes on the government party?s politics between the definite dates? evaluation. For instance; Between 22 nd May,1950 ? 9 th May,1951, there were two important developments; first one, the wish of Cyprus Grek Church?s Public Voting ( Wanted to do Plebisit), second one; Turkey?s 1950 General Election and thin elections effects to Cyprus Politics. Between 9 th March, 1951 ? 17 th May, 1954 being reflected of Turkey?s joining to NATO, changes about foreign politics and Cyprus problem. Between 17th May, 1954 ? 9 th December, 1955 at London Conference Turkey, Britain and Greek declared their opinions and according to these decisions Turkish public opinion poll showed their reaction and 6 th September Events were liwed. Between 9 th December, 1955 - 25 th November, 1957 Cyprus Constitution was announced by Britain and aganist this as a reaction Turkish Government defended ?Taksim ? thesis. Between 25 th November, 1957 - 27 th May, 1960 the most important development is Zurich meetings and London Aggrement which was done as a result. According to this aggrement Turkey has the right of being Guarantor Government.