Kayıtdışı ekonominin istihdam üzerine etkileri
Influences facts of unregistered economiy on the empolyment
  1. Tez No: 209493
  2. Yazar: İBRAHİM UĞUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
stihdama iliskin sorunlar, ülkelerin sosyo-ekonomik yapıları ve gelismislik düzeylerinin farklı olması nedeniyle her ülkede farklı ekonomik ve sosyal etkiler yaratmasına ragmen tüm ülkelerin gündeminde öncelikli sorun olarak yer almaktadır. Türkiye'de nüfus artıs hızının yüksek, fakat isgücünün nitelik olarak yetersiz olması, sermaye birikiminin ve yatırımların istenilen düzeyde gerçeklestirilememesi, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar, rekabet ortamının ortaya çıkardıgı nitelikli isgücü ihtiyacı gibi birçok neden issizlik ve istihdamın sorun olarak bas göstermesine neden olmaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de istihdamın yapısının saglıklı olarak belirlenmesi ve degerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The problems pertaining to employment take primary place on countries? agendas despite the differences in the social and economic influences it created in different countries due to the disparities among countries in terms of the levels of economic development and the differences in their socio-economic structures. Many reasons such as the high levels of population growth but at the same time the emergence of an unqualified labor force, unsufficient capital accumulation and investments, political and economic instability and the need for a qualified labor force make the problems of unemployment and employment worse. For this reason, there is an urgent need for an healthy determination and evaluation of employment structure.