İhracatın teşviki ve türk Eximbank
Export Incentives and Türk Eximbank
- Tez No: 209503
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHTEŞEM KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir ülkenin kalkınması o ülkenin ekonomik, sosyal ve kurumsal yapısıyla yakından ilgili olmakla birlikte, günümüz küresel ekonomisinde uluslararası ticaret iliskileri ekonomik kalkınma açısından büyük önem tasımaktadır. Dısa yönelik sanayilesme stratejisi uygulayan ülkeler, ihracatlarının artırılması amacıyla çesitli tesvik araçları kullanmaktadırlar. Cumhuriyetin kurulusundan günümüze Türkiye ekonomisi incelendiginde 24 Ocak 1980 kararlarına kadar geçen süreçte ithal ikameci sanayilesme politikasının benimsendigi görülmektedir. 24 Ocak 1980 kararlarının ardından ise ithal ikameci sanayilesme politikası terk edilerek ihracata yönelik sanayilesme stratejisi benimsenmistir. Söz konusu kararlar ile ülke ekonomisinin liberallesmesi hedeflenmis, ekonomi dısa açılarak, ihracatı arttırmak için, esnek kur politikası ve çesitli tesvik tedbirleri uygulanmaya baslanmıstır. hracatın gelistirilmesi, ihracat finansmanının kurumsal açıdan saglıklı olması amacıyla 1987 yılında Türk Eximbank kurulmustur. Türk Eximbank, kredi, sigorta ve garanti programları ile ihracatın gelistirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çesitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması amacıyla hizmet vermektedir. hracatın artırılmasında ve ihracat yapısının sanayi ürünlerine kaydırılmasında ihracat tesviklerinin etkili oldugu ve Türk Eximbank kredi programlarının ülke ihracatını etkileyen önemli bir tesvik aracı oldugu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Although economic development of a country is closely related to the country?s economic, social and institutional structure, within the context of present global economic affairs, today?s international trade relations has great importance for economic development. The countries which apply industrializing strategy towards outward use some incentives to increase exports. When Turkish economy from early Republican years to present day is examined, it is seen that import substitution strategy was adopted until January 24, 1980. After January 24, 1980 decisions, import substitution strategy has been left and export-oriented industrialization strategy has been put into force. With these decisions it?s aimed to liberalize the economy of the country, such that outward looking policies and flexible exchange rate system are applied and, in addition, certain incentives have been used to increase exports. In 1987, to develop exports and to institutionally rehabilitate the financing of exports Turk Eximbank was established. By implementing credit, insurance and guarantee programs Turk Eximbank serves to increase the volume of exports, to diversify exports items in goods and services and to establish new markets for them. It can be proposed that using some incentives is effective in increasing exports and shifting the structure of exports towards industrialized goods and, that Turk Eximbank credit programs are export incentives which affect exports of the country.