Türkiye'de kamu personel rejiminde yeniden yapılandırma girişimleri
Public personnel regime in Turkey
  1. Tez No: 209510
  2. Yazar: HAYRUNNİSA NAHİDE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Türkiye'de 1980-2000 yılları arasındaki son 20 yıllık dönemde, kamu personel rejimine iliskin olarak, kanunlarla, yetki kanunlarına dayanarak hükümetlerin çıkardıgı kanun hükmünde kararnamelerle, idari düzenleyici metinlerle (tüzük ve yönetmeliklerle), kamu personelinin özlük ve mali haklarına iliskin olarak Bütçe Kanunlarının ilgili hükümleriyle, hatta Bakanlar Kuruluna, genel ve katma bütçeli kurum ve kurulusların bütçeleri kanunlasıncaya kadar, Devlet giderlerinin yapılması ve Devlet gelirlerinin tahsili konusunda kimi zaman çıkarılan yetki kanunlarına dayanılarak Bakanlar Kurulu Kararlarıyla yapılan düzenlemeler üzerinde durarak, bunların nedenleri üzerinde hükümet dönemleri itibariyle yapılan bu mevzuat arastırması sonucunda, kamu personeline çesitli adlar altında saglanan mali ve sosyal hakların, son yirmi yıl içinde, enflasyonun da etkisiyle, giderek ?mali doyum? aracı durumuna geldigi, bu dönem içinde birbirini izleyen hükümetlerin mali ve sosyal haklarda iyilestirmeyi saglayamadıgı, aksine, kurumlara, hizmet sınıflarına, çalısma alanlarına ve istihdam sekillerine göre farklılıklar gösteren, böylece iç dengeden yoksun bir ücret rejiminin olusturuldugu; personele iliskin düzenlemelerin daha çok KHK'lerle yapıldıgı, böylece parlamentonun devre dısı kaldıgı, personel rejiminde yetki karmasası oldugu, üst yönetime yapılan atamalarda siyasal etkinin, siyasal ölçütün, liyakatı gözardı edercesine belirleyici oldugu, üst düzey yöneticilerin hemen her iktidar döneminde degistirildikleri, kariyer sistemi yerine sözlesme rejiminin getirilmek istendigi, idarenin takdir yetkisinin bir tür siyasal tercihte bulunma biçiminde ortaya koydugu, kariyerlerinin gelismesini ve liyakatın yerlesmesini bu düzenlemelerin kalıcı bir sekilde saglayamadıgı, böylece, bu çalısmanın ?son 20 yıl içinde personel rejiminde iyilestirmeyi ve yeniden yapılanmayı gerçeklestirememistir? seklindeki varsayımın dogrulandıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to review and search on the rules and regulations comprising laws, law-decrets based on the authorization acts issued by the Grand National Assembly of Turkey (GNA), provisions of budgetary laws, and the decrets of the Council of Ministers, related to restructure and improve the Turkish Personnel Regime, especially legal, financial and social status of public employees during the last twenty years. In this context, the purpose of this study is to uncover the reasons for these legal arrangements and their the degree of success on the realization of public personnel reform giving rise to improvement of legal, financial and social status of public employees by giving emphasis on the activities in each government period. Findings of this study have mentioned, despite the fact that activities rendered by the governments during the last twenty years in order to provide much better legal financial and social status for public employees through these laws and regulations, has not given rise to successful results because of increasing inflation, instability in the political life and lack of consideration of ?social-economic structural change? occurred in this country. As a matter of fact, administrative and public personnel reform activities should be considered in compliance with the change in the social and economic structure of a country. As for Turkey, most governments were in power in a short time (e.g.Yılmaz I Government lasted five months, before 1991 General Elections, Çiller II Government lasted twenty-five days before 1995 General Elections and Yılmaz II Government lasted from 6 March 1996 to 28 June 1996)* Findings have also uncovered the fact that working conditions and pay structure have differed according to the public institutions, public service classes, forms of employment (working as civil servant under the provisions of civil service law, public servants under the provisions of their own law, contracted personnel working in central government organizations and public enterprises, and laborers under Labor Law) and fields of work. As a result of the difference among * That kind of insable situation naturally obstructed administrative and personnel retraction movements and activities in a large scale in this country. 237 government employees mentioned above has caused imbalance and unfair economic situations inside the public pay system. Another finding is the fact that most of the legal arrangements have been realized by law-decrets issued by the Council of Ministers by undertaking the legislation authority of GNA in the government system. An important finding in this study is the chaos of authority related institutions in the public personnel regime. Another important point uncovered in this study is increasing patronage concerning the appointment of high-level public administrators especially in central government. The patronage has caused ignorance of merit principle, in a large scale, one of the three important principles in public personnel regime, on the other hand, this study has mentioned that it has almost wanted to replace career (ranking) system by contraction regime. According to this fact, discretion of management has considered as a kind of making ?political choice? especially in the appointments of executives in key positions in the government agencies, state economic enterprises and public financial institutions, and the like. It has been concluded in this study that legal arrangements have not been successful in restructuring and improving the public personnel regime since the problem of administrative and public personnel reform has not been considered as a ?problem of socio ? economic structural change? in the society.