Türkiye'de ulaştırma yatırımları ve kalkınma
Transportation investments and development in Turkey
  1. Tez No: 209511
  2. Yazar: MERTER MERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHTEŞEM KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalısmanın üç temel amacı vardır. Birincisi, ulastırma yatırımlarının ekonomik kalkınma ve büyümeyi hangi kanallardan, nasıl ve hangi yönde etkilediğini açıklamaktır. ?kincisi, ekonomik kalkınma ve büyüme ile ulastırma yatırımları iliskisini açıklayan güncel ve temel yaklasımların neler olduğunu ortaya koymaktır. Üçüncüsü ise Türkiye ekonomisine iliskin olarak ulastırma yatırımları ve faaliyetleri ile ekonomik büyüme arasındaki iliskilerin incelenmesidir. Belirtilen amaçlar doğrultusunda, Türkiye için bes önemli değer hesaplanmıstır. Bunlar; ulasılabilirlik, ulasılabilirlik açığı, hareketlilik, ulastırma hizmetleri endeksi ve reel sabit sermaye stoku hesaplamalarıdır. Çalısmada ulasılan temel teorik sonuç, ulastırma yatırımları ile ekonomik kalkınma ve büyüme arasındaki iliskilerin ulasılabilirlik, ulasılabilirlik açığı ve hareketlilik kavramları ile açıklanması gerekliliğidir. Türkiye ekonomisine iliskin uygulama sonuçlarına göre ise ulastırma yatırımları gayrisafi yurtiçi hasılayı, özel üretken sabit sermayenin etkinliğini ve ortalama isgücü verimliliğini pozitif ölçüde etkilemektedir. Bununla birlikte, ulastırma yatırımlarının gayrisafi yurtiçi hasıla üzerindeki etkisi en az 6 yıllık bir gecikme ile ortaya çıkmaktadır. Anahtar Sözcükler 1. Ulastırma Yatırımları 2. Ekonomik Büyüme 3. Ekonomik Kalkınma
Özet (Çeviri)
There are three basic aims for this thesis. First is to investigate how and in which direction transportation investments affect the economic development and growth. Second is to express the essential approaches that analyze the relationship between transportation investments and economic development and growth. Third is to investigate the relationship between transportation investments, transportation facilities and economic growth in Turkish economy. In line with these objectives primarily five important values were calculated for Turkey. Namely, accessibility, accessibility gap, mobility, transportation services index and real fixed capital stock series. The basic theoretical result of this thesis is that any explanation with regard to the relationship between transportation investments and economic growth and development must include the concepts of accessibility, accessibility gap and mobility. Parameters estimated indicate that for the Turkish economy transportation investments affect the gross domestic product, private sector efficiency and average labour productivity positively. However, impact of transportation investments on gross domestic product inserts its influence with a time lag of 6 years. Key Words 1. Transportation Investments 2. Economic Growth 3. Economic Development