Türkçenin güncel problemleri
Turkish's actual problems
  1. Tez No: 209518
  2. Yazar: SERAP KARAKILIÇ AKI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalısmanın amacı, Türkçenin kullanımında ortaya çıkan aksaklıklara ve özensizliklere dikkat çekerek; bu tür kullanımların dile olan olumsuz etkisini bilimsel disiplin çerçevesinde vurgulamaktadır. Tez, ?Yazım (mlâ) ve Telâffuz Yanlısları?; ?Anlamla lgili Yanlıslar?; ?Moda Kullanımlar ve ngilizce fadelerin Olumsuz Etkisi Sonucu Dile Yerlesen Yanlıslar?; ?Tabelâ, Levha ve Duvar Yazılarındaki Yanlıslar? olmak üzere dört ana bölümden olusmaktadır. ?Yazım (mlâ) ve Telâffuz Yanlısları? adlı bölümde çesitli alt baslıklar halinde, Türkçenin kullanımında yapılan belli baslı telaffuz ve yazım yanlıslarına; ?Anlamla lgili Yanlıslar? bölümünde yine bazı alt baslıklar ile özellikle kelime bazında yapılan anlam hatalarına; ?Moda Kullanımlar ve ngilizce fadelerin Olumsuz Etkisi Sonucu Dile Yerlesen Yanlıslar? bölümünde cümle veya gramer yapısı bakımından ngilizceden, kelimesi kelimesine tercüme olan ve dile hâkim olmaya baslayan yapılara ve son yıllarda özellikle basın-yayın kuruluslarının olumsuz yönde özendirmesinden dolayı dile giren ve Türkçenin ses ve sekil yapısına uymayan, mantık hataları ile dolu anlatımı bozuk ifadelere; ?Tabelâ, Levha ve Duvar Yazılarındaki Yanlıslar? bölümünde de ülkemizde çesitli tabela, levha veya duvar yazılarında rastlanılabilen, Türkçenin ses ve sekil yapısını bozan hatalara ?Ekler? bölümünde verilen somut örnekler yoluyla deginilmis ve dikkat çekilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to emphasize the negative effects of the misusage of Turkish by pointing out the carelessness and defects in language use. The dissertation is composed of four main chapters: ?Spelling and Pronunciation Mistakes?, ?Mistakes relevant to meaning? , ?Language mistakes that arise from popular uses and negative effects of English expressions, ?Mistakes on signboards and billboards? ?Spelling and Pronunciation Mistakes? consists of subtitles that discuss salient pronunciation and spelling mistakes. In ?Mistakes relevant to meaning? part, meaning mistakes especially in terms of words are presented. In ?Language mistakes that arise from popular uses and negative effects of English expressions?, grammatical and syntactic structures of English that have begun to pervade the language and meaningless and illogical statements inappropriate in language, which are against the morphology and phonology of the language and are spreading by the means of the misguidance of the media, are discussed. In ?Mistakes on signboards and billboards? part, mistakes on signboards and billboards, which violate Turkish morphological and phonological rules and that can be observed frequently, are presented. In appendix, relevant examples of mistakes that have been discussed in the chapters are listed.