Sehmi divanı inceleme, metin, dizin
Sehmi's Divan investigation, text, index
  1. Tez No: 209530
  2. Yazar: ELİF DİRİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tez, 17. yüzyıl sairlerinden Sehmî'yi ve divanını konu edinmektedir. Çalısmamız üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, tezkirelerden ve diger tarihî kaynaklardan elde edilen bilgilerle sairin hayatı , sahsiyeti ve edebî kisiligi ortaya konulmustur. kinci bölümde, Sehmî Divanı'nın sekil ve muhteva özellikleri incelenmistir. Nazım sekilleri, kafiye ve redif özellikleri ile dil ve anlatım açısından dikkati çeken hususiyetler islenmistir. Sairin siirlerinde isledigi konu baslıkları, muhteva özellikleri olarak verilmistir. Üçüncü bölümde, divanın Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan tek nüshasının metni ortaya konmustur. Eserin imla özellikleri hakkında bilgi verilmistir. Ayrıca metin tespitinde göz önünde bulundurulan hususlara da yer verilmistir. Daha sonra divan metni verilmistir. Çalısmamız divandaki bütün kelimelerin yer aldıgı dizin ile son bulmaktadır. Sehmî'nin siirlerinde Arapça ve Farsça kelimeler fazlaca kullanılmıstır. Bu kelimeler zincirleme tamlamalar halinde birlestirilmistir. Zaman zaman arkaik kelimelere , deyimlere ve ikilemelere bas vurulmustur. Siirlerinde kendi hayatına ait bilgilerin yanında yasadıgı dönemin tarihine ait bilgilere de rastlanmaktadır. Sehmî Divanı'nda kasideler ve gazeller ön pladadır. ANAHTAR KELMELER 1. Sehmi Divanı 2. 17. yüzyıl 3. Süleymaniye Kütüphanesi 4. Metin 5. Dizin
Özet (Çeviri)
The thesis is about Sehmi, one of the poets of seventeenth century and Sehmi?s divan. This study is composed of three parts. In the first part, the life of poet, his character and his literary personality have been explained with respect to the knowledge obtained from historical sources and tezkeres. In the second part, the characteristics of Sehmi?s divan?s shape and content have been examined. The verse styles, the rhyme and the redif characteristics with the language and the narration used, have been analyzed. The topics that are used by the poet in his poems have been given as content?s attributes. In the third part,the arrangement of the unique copy of the divan, which is present at Süleymaniye Library, had been made. Its orthographic characteristics have been examined. Also, the criteria that have been taken into consideration during the fixing of the text have been analyzed. Then the divan?s text has been explained. This study has been enden with an index in which all the words are present. Sehmi had been frequently used Arabic and Persian words his poems. Sometimes, he had also used archaic words, idioms and reduplications. He had been frequently used continuous noun phrases. It is encountered in his poems, the information about his life as well as the information related to his periods history. The divan mostly consisted of eulogies and lyric poems. KEY WORDS 1. Sehmi?s Divan 2. Seventeenth Century 3. Süleymaniye Library 4. Text 5. ndex