Grek ve Latin kaynaklarına göre İskit, Sarmat ve Avrupa Hunlarında askeri kültür (m.ö. V. yy. - m.s. VI. yy.)
According to Greek and Latin sources, military culture of the Skythians, Sarmatians and European Hhuns ( 5th century b.c. - 6th century a.d.)
  1. Tez No: 209535
  2. Yazar: RUKİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZTÜRK, Rukiye. Grek ve Latin Kaynaklarına Göre skit, Sarmat Ve Avrupa Hunlarında Askeri Kültür (M.Ö. V.yy- M.S. VI. yy), Ankara, 2007. skit, Sarmat ve Avrupa Hunları atlı medeniyetler kültürü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu kavimler savas araç- gereçleri, taktikleri ve savasma biçimleri ile kendilerine has bir askeri teskilatlanma meydana getirmislerdir. Bunların askeri kültürleri yay ve ok eskeni etrafında olusmustur. Bu kavimler at ile yay gibi iki önemli savas araç ? gerecini özel bir sekilde birlestirmis ve aynı zamanda bunları mükemmel bir sekilde kullanmıstır. Bu sayede yerlesik kavimler üzerinde üstünlük kurabilmislerdir. Bu çalısmada skit, Sarmat ve Avrupa Hunlarının askeri kültürlerinin Grek ve Latin kaynaklarına göre detaylı bir sekilde incelenmesi amaçlanmıstır. Adı geçen kavimlere ait hiçbir yazılı kaynak elimizde bulunmamaktadır. Bu yüzden çagdası kavimlere ait yazılı kaynakların verdigi bilgiler son derece önem tasımaktadır. lgili kavimlerden bahseden Grekçe ve Latince kaynaklardan yararlanılarak bu tez çalısması olusturulmustur. Bu bilgiler ikinci elden kaynaklardan yararlanılarak tahlil ve tenkid edilmistir. Anahtar Sözcükler 1.skitler 2.Sarmatlar 3.Avrupa Hunları 4.Grek kaynakları 5.Latin kaynakları
Özet (Çeviri)
ÖZTÜRK, Rukiye. According To Greek And Latin Sources, Military Culture Of The Scythians, Sarmatians And European Huns (5th century B.C. - 6th century A.D.), Master Thesis, Ankara, 2007. Scythians, Sarmatians and European Huns are very important in ?mounted civilizations culture?. These peoples with their equipments, tactics and ways of war formed a military organization special to themselves. Their military culture consisted on the axis of bow and arrow. These people combined two important war equipment like horse an bow with a special way and also they udes them wonderfully. Due to that they could have superiority upon habitated peoples. In that study it is purposed that military culture of the Scythians, Sarmatians And European Huns is examined detail. We have no written sources belonging to mentioned peoples. So, informations that synchronous peoples with them gaved, is very important. Using Greek and Latin sources between V.th century B.C and VI.th century A.D. which mentions related peoples, this thesis was complated. Informations in these sources were analysed and criticized by using second hand sources. Key Words 1.Scythians 2.Sarmatians 3.European Huns 4.Greek sources 5.Latin sources