Grek ve Latin kaynaklarına göre Etrüskler
According to Greek and Latin sources the Etruscans
- Tez No: 405699
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İsimlerine Mısır kaynaklarında Trš.w (=Tursha), Grek kaynaklarında Τυρσηνοί/Τυρρανοί (=Tursenoi\Turranoi), Latin kaynaklarında ise Tusci\Erusci olarak rastlanılan Etrüskler olasılıkla Troia Savaşı'ndan sonra ön Asya dünyasını alt üst eden ve 'Ege göçleri' denilen büyük bir göç hareketi neticesinde İtalya'ya gelmişlerdir. M.Ö.VIII. yüzyıldan itibaren ise Orta İtalya'da bugünkü Toscana, Lazio ve Umbria'yı içine alan bölgede üstün bir uygarlık meydana getirmişlerdir. İtalya'da ik kentleri kuranlar Etrüskler olmuştur. Etrüskler kentlerini kurarken özellikle savunulması kolay, etrafı akarsularla çevrili tepeleri ya da burnları tercih etmşlerdir. Adı geçen bölgede tarımın yanı sıra madencilikle uğraşmışlardır. Özellikle altın, demir ve bakır madenlerini işlemede son derece ustalaşmışlar ve bu madenlerden ürettikleri malları Akdeniz havzasında pazarlayarak büyük bir ticaret hacmine ulaşmışlardır. M.Ö.VII.yüzyıldan itibaren İtalya'ya yayılma siyasetine girmişler ve on iki kentten oluşan bir konfederasyon kurmuşlardır. M.Ö.IV. yüzyılın ortalarında Roma Devleti'nin İtalya'da gücünü sağlamlaştırmaya başlamasından itibaren Etrüskler günden güne güç kaybetmişlerdir. Ancak Etrüsk kültürü ve dili bölgede miladi yılların başlarına kadar yaşamaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Etruscans whose name was Trš.w (=Tursha) in ancient Egyption sources,Τυρσηνοί/ Τυρρανοί (=Tursenoi\Turranoi) in Greek sources and Tusci\Etrusci in Latin sources, probably came to Italy after Troian Wars as a resault of migration which was called 'AegeanMigrations'. Since 8th century B.C. in central İtalyin the region which contains modern Tuscany, Lazio and Umbria, they reached to a supreme civilization. In Italy they became the founders of the first cities. In mentioned region they was interested in mining besides agriculture. Espacially they excelled in using golden, iron and copper. They aslo made trade of goods which was made of these mines in Mediterrean region. Since seventh century BC they began to spread in Italy and founded a confederation consisted of twelve cities. In the middle of fourth century after Roma began to become a procedding power, Etruscans began to lose their before power. But Etruscan culture and language was still alive till the year of Christian era.