İlköğretim okullarında öğretmen-yönetici ilişkilerinde sorun yaratan konular
The subjects causing problems in teacher-manager relations at elementary schools
  1. Tez No: 209566
  2. Yazar: ABDULVAHAP GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüz dünyasında bilim ve teknolojideki hızlı gelisme, toplum yapısını degistirmekte ve bu degisimle birlikte insan iliskilerinin önemi her geçen gün artmaktadır. Toplumsal davranıs ve bireylerarası iliskilerin düzeyini belirleyen en önemli kurum egitim kurumlarıdır. lkögretim Okullarının amaçlarına ulasması okulun temel ögeleri olan ögretmen ve yöneticilerin fiziksel ihtiyaçlarının karsılanmasından çok, ögretmen ve yöneticiler arasındaki iliskilerin etkin ve saglıklı olmasına baglıdır. lkögretim Okullarındaki iliskilerin saglam bir temele oturabilmesi çogunlukla ögretmenler ve yöneticiler arasındaki iliskilerin, ögretmenler ve yöneticiler tarafından dogru olarak bilinmesi ve kavranmasına baglıdır. Arastırmanın amacı Bingöl li ilkögretim okullarında görev yapan ögretmenlerin ve yöneticilerin; ?Ögretmen-Yönetici liskilerinde Sorun Yaratan Konulara? iliskin görüslerini tespit etmektir. Amacı gerçeklestirmek için tarama modelinde yapılan bu arastırmada, öncelikle arastırmacı tarafından literatür taraması yapılmıs, uzman görüsleri de alınarak amaca uygun ölçme aracı gelistirilmistir. Evren çalısma grubu olarak alındıgından örneklem alınmamıstır. Hazırlanan besli likert tipi anket tüm evrene uygulanmaya çalısılmıs. Ancak evrendeki toplam 677 ögretmen ve yöneticiden 489 ögretmen ve 71 yönetici olmak üzere toplam 560 kisiye ulasılabilmistir. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmistir. Verilerin çözümlenmesinde; alt boyutlara iliskin frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve bagımsız iki grup t-testi ve varyans analizinden yararlanılmıstır. Varyans analizinde istatistigin anlamlı bulunması durumunda farklılıgın hangi gruptan kaynaklandıgını belirlemek amacıyla çoklu karsılastırma Tukey Testi uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Rapid development in science and technology in today?s world has changed the structure of society and beside this change, the importance of human relations has been increasing day by day. The most important institution that determines the level of social behaviour and relations between individuals is education institutions. Accomplishing the goals of Elemantary School depends on the effective and healthy relations between managers rather than responding the physical needs of teachers and managers who are the basic elements of a school. Enforcing the relations at schools mostly depends on recognition and comprehension of the relation between teachers and managers. The purpose of the research is to ascertain the views of teachers and managers working in Bingöl Elementary schools about ?subjects causing problems in teacher manager relations?. In order to accomplish the purpose of this research performed in scanning model, primarily literature scanning has been performed, considering the views of experts measuring device which is suitable for this research has been developed. Because it is taken as üniverse working group, a pattern was not taken. A questionnaire composed of five likert type has been tried to apply to the whole üniverse. However it has reached 560 people in total who are 489 teachers and 71 managers from 667 teachers and managers totally in üniverse. Data obtained through the questionnaire is analyzed using SPSS statictics programme related to sub dimensions, percent, average, standard deviation and independent two groups t-test and variance analyze have been used. Multi-comparison Tukey test has been applied in order to determine from which group the difference stems in case statistics is found meaningful in variance analyze.