An analysis of medical students' English language needs
Tıp öğrencilerinin İngilizce dil gereksinimlerinin analizi
- Tez No: 209583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİE MATHEWS-AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalısma ngilizce'nin yabancı dil olarak ögretildigi bir üniversitede, tıbbi amaçlı ngilizce ögretimi müfredatının gelistirilmesi sürecine katkıda bulunmak amacıyla, tıp fakültesindeki ögrencilerin akademik ve mesleki ngilizce dil gereksinimlerini, fakülte idaresinin, kayıtlı bulunan ögrencilerin ve akademisyenlerin perspektifinden incelemeyi amaçlamıstır. Bu çalısma için, kayıtlı halde bulunan ögrencilerin ve tıp fakültesindeki akademisyenlerin görüslerini kıyaslamak için hazırlanan anketler aracılıgıyla veri toplanmıstır. Tıp Fakültesi yönetimin tıp ögrencilerinin ngilizce dil gereksinimlerine yönelik görüslerini ve ngilizce derslerinden beklentilerini ögrenmek amacıyla dekanla da bir görüsme yapılmıstır. Anketler nicel, görüsme ise nitel yöntemlerle analiz edilmistir. Bu çalısmanın en önemli sonucu tıp ögrencilerinin Türkçe egitim veren bir okulda, probleme dayalı ögrenme dersleri için arastırma yapmak amacıyla ngilizce okuma becerilerini gelistirmelerinin gerekli oldugudur. Okuma becerilerinin yanı sıra, tıp ögrencileri konusma becerilerini ve ngilizce'yi grup çalısmaları içinde interaktif biçimde ögrenmeyi oldukça önemli bulmuslardır. Bu sonuç, tıp fakültelerinde önceki yapılan dil gereksinimlerinin analizleriyle kıyaslandıgında ögrencilerin yabancı dil gereksinimlerini algılayıslarında degisen bir trendi göstermektedir. Bu çalısmanın genel sonuçları, tıbbi ngilizce'nin etkin bir sekilde ögretimi için ders saatlerinin arttırılmasının, teknolojik ekipmanlar temin edilmesinin ve egitimli okutmanların görevlendirilmesinin gerekli oldugunu ortaya çıkarmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at finding out the academic and professional English language needs of medical students in an EFL context, from the perspectives of administrators, currently enrolled students, and academicians, in order to contribute to the process of English for medical purposes curriculum development. Data were collected via questionnaires which were designed to compare the perceptions of the currently enrolled students and the academicians at the medical faculty of a Turkish-medium university. An interview was held with the Dean of the Medical Faculty to better obtain information about perceptions of the administration towards the English language needs of the medical students and their expectations from the English classes. The questionnaire data were analyzed quantitatively, and the interview data were analyzed qualitatively. The main results of the study revealed that medical students studying in Turkish-medium contexts primarily need to improve their English reading skills in order to do research for their problem-based learning classes. In addition to English reading skills, medical students regard speaking skills and an interactive way of learning English in groups as very important. This finding indicates a changing trend in the students? perceptions of their foreign language needs in comparison with the previous needs analyses of English language needs in medical contexts. The overall findings of this study revealed that there is a need to increase the class hours, provide technological equipment, and appoint trained instructors for the efficient teaching of medical English.