An exploratory study of curricular change in an efl context
Yabancı dil olarak ingilizce öğretiminde müfredat değişimi üzerine bir inceleme çalışması
  1. Tez No: 209584
  2. Yazar: GÜLİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİE MATTHEWS AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalısma, mevcut müfredattaki sorunlar ve ögrencilerin ihtiyaçları belirlenerek, bu sorunlar ve ihtiyaçlara yönelik amaçlar konularak, uygun bir ögretim metodu seçilerek, müfredata dahil edilecek olan bu yeni ögretim metodu konusunda yöneticiler, ögretmenler ve yöneticiler egitilerek, müfredata dahil edilecek yeni ögretim aracına ögrencileri hazırlayarak, ve bu yeni metodun pilot çalısmasını takiben degerlendirme yaparak yabancı dil olarak ngilizce ögretimi baglamında müfredat degisikligi yapmanın süreci hakkında detaylı bilgiler ortaya çıkmıstır. Ayrıca bu çalısmada yabancı dil olarak ngilizce egitimi veren bir üniversitedeki ögrencilerin ve ögretmenlerin yeni ögretme aracına karsı tutumlarını incelemis, ve yöneticilerin, ögretmenlerin ve ögrencilerin o ögretme aracını Afyon Kocetepe Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu'nun müfredatına dahil edilmesi konusundaki görüslerini arastırmıstır. Çalısma AKÜ YDYO'nda 12 ögretmen (bunların 3'ü aynı zamanda yöneticilik yapmaktadır) ve 25 ögrenci ve ögretmenlerinden olusan bir sınıfın katılımı ile gerçeklesmistir. Verinin toplanmasında anketler, mülakatlar, ögrenci günlükleri, ögretmen ve gözlemci günlügü ve sınıf gözlemleri kullanılmıstır. Çalısmanın bulgularından, ögretmen, ögrenci ve yöneticilerin seçilen yeni ögretim aracına ve bu ögretim aracının AKÜ YDYO'nun müfredatına dahil edilmesine karsı olumlu tutumları oldugu ortaya çıkmıstır. Ayrıca, bütün katılımcılar yeni ögretim aracının bazı potansiyel sınırlamalarını belirtmis ve bunların giderilmesi için çesitli önerilerde bulunmuslardır. Buna ek olarak, bu çalısma yabancı dil olarak ngilizce ögretimi baglamında müfredat degisikligi sürecinin bazı genel özelliklerini vurgulamıstır. Ögretmen egitimi, ögrencileri yeni ögretme aracına yönelik hazırlama, müfredat degisikliginin her asamasında yöneticilerin, ögretmen ve ögrencilerin görüslerini dikkate almanın önemi ortaya konmustur. Bu çalısma ayrıca benzer kurumlardaki müfredat degisikligi sürecine model teskil edebilir.
Özet (Çeviri)
This study provided insights about the process of implementing curricular change in an EFL context by identifying the problems in an existing curriculum and needs of the students, setting goals based on those needs and problems, selecting an appropriate teaching tool, training the administrators and teachers on that tool and preparing students for the new teaching tool to be implemented into the curriculum, and piloting and evaluating the new tool. In addition, it explored teachers? and students? attitudes towards a new learning tool in a university EFL program and investigated the administrators?, teachers? and students? attitudes towards implementing that teaching tool into the curriculum at Afyon Kocatepe University School of Foreign Languages (AKU SFL). This study was conducted at AKU SFL, with the participation of 12 teachers (three of whom are also administrators) and one class of 25 students together with their teacher. Data were collected through questionnaires, interviews, learner diaries, classroom observation and journals. The findings of this study revealed that teachers, students, and administrators had positive attitudes towards the chosen teaching tool and its implementation in the curriculum at AKU SFL. In addition, all sets of participants indicated some potential constraints of using the new tool and proposed a variety of recommendations for possible improvements. Moreover, this study underlined some major aspects of a process of implementing curricular change in an EFL context. The importance of teacher training, preparing students for the new tool, and taking administrators, teachers, and students? opinions into consideration in all of the steps of a curricular change was revealed. This study also provides a model for a curricular change process in similar institutions.