Investigating changes in students' writing feedback preferences
Öğrencilerin kompozisyon yazımında geri bildirim tercihlerindeki değişimin araştırılması
- Tez No: 209585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİE MATHEWS-AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısma ögrencilerin ve ögretmenlerin kompozisyon yazımındaki geri bildirim tercihlerini, ve ögrencilerin tercihlerini belirli bir zaman içersinde degistirip degistirmediklerini, ve eger degistiriyorlarsa, bunda ögretmenlerin geri bildirim stillerinin bir etkisi olup olmadıgını arastırmak için düzenlenmistir. Çalısma, stanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda orta-öncesi seviyedeki 200 ögrenciyi ve 11 ögretmeni kapsamaktadır. Veriler ögrenci ve ögretmen anketleri, ögrencilerin kompozisyon kagıtları, ve ögrencilerle yapılan görüsmeler vasıtasıyla toplanmıstır. Sonuçlar bir çok ögrencinin zaman içinde geri bildirim tercihlerinin degistigini göstermistir. Ögrencilerin tercihlerindeki bu degisim, ögretmenlerinin geri bildirim stillerinden degil, ögrencilerin ikinci dilde kompozisyon yazımında kendi gelisimlerinden bilinçli bir sekilde haberdar olmalarından kaynaklanmaktadır. Çalısma ögretmenlere ilk olarak ögrencilerinin geri bildirim tercihlerine dikkat etmeleri gerektigini, ögretmenlerin kendi geri bildirim stilleri için ögrencileriyle görüs birligine varmalarını, ve geri bildirim stillerini gerektigi gibi düzenlemelerini önermektedir. Çalısma ayrıca ögretmenlere ögrencilerin ihtiyaçlarına ve gelisim seviyelerine göre çesitli geri bildirim sekilleri kullanmayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate students? and teachers? writing preferences, and whether students change their writing feedback preferences over a given period of time, and if so, whether there is an effect of the teachers? feedback style in their change. The study was conducted with 200 pre-intermediate students and 11 teachers at Istanbul Technical University School of Foreign Languages. The data were collected through the students? and teachers? questionnaires, students? writing papers, and students? interviews. The results indicated that many students changed their writing feedback preferences over time. This change was not due to their teachers? feedback styles, but due to the students? self-consciousness of their development in their second language writing skill. The study suggests that teachers should first pay attention to their students? feedback preferences, negotiate with students about their feedback styles, and then they should arrange their feedback style accordingly. The study also suggests that teachers should consider using various feedback styles according to students? needs and development levels.