Students' and teachers' perceptions of interaction types
Öğrencilerin ve öğretmenlerin etkileşim tiplerine karşı tutumları
- Tez No: 209589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİE MATHEWS-AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, farklı dil kurlarındaki ögrencilerin ve ögretmenlerinin etkilesim tiplerini nasıl algıladıklarını incelemistir. Bu çalısmada ayrıca ögrencilerin ve ögretmenlerin etkilesim tiplerine olan duygusal reaksiyonları, ögrenme aracı olarak bu etkilesim tiplerini nasıl etkili bulduklarına ek olarak arastırılmıstır. Çalısma farklı dil kurlarından 238 ögrencinin (her kurdan iki sınıf olmak üzere) ve bu ögrencilerin konusma-Dinleme derslerine giren ögretmenlerinin katılımı ile Anadolu Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu'nda 2007 bahar döneminde gerçeklesmistir. Veri algı anketleri ve mülakatlar aracılıgıyla toplanmıstır.Nicel ve nitel veri analizi, ögrencilerin ve ögretmenlerin grup çalısmasını sınıfça çalısmadan daha etkili bir ögrenme aracı olarak algıladıklarını, ve grup çalısmasına sınıfça çalısmadan daha pozitif duygusal reaksiyon gösterdiklerini ortaya koymustur. Bu, ögrenci ve ögretmenlerin ögrenci-merkezli ögrenmeye daha megilli oldugunu göstermektedir. Ayrıca, dil kurları arasında anlamlı bir algı farklılıgı bulunmamıs, ve ögrencilerin fikirleri ögretmenlerininki ile büyük ölçüde çatısmamıstır. Bu çalısma, grup çalısmasının etkili ve eglenceli bir etkilesim tipi oldugunu, ve dil sınıflarında sınıfça çalısmaya ek olarak daha fazla uygulanması gerektigini göstermistir. Ayrıca, ögrenciler grup çalısmasında strateji egitimi aldıgı takdirde grup çalısmasının bütün dil kurlarında daha etkili ve problemsiz uygulanabilecegini ileri sürmüstür.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the perceptions of students at various proficiency levels and their teachers toward interaction types used in language classes, exploring students? and teachers? affective reactions to interaction types, along with their impressions of these interaction types? effectiveness as learning tools. The study was conducted with the participation of 238 students from various proficiency levels (two classes from each level), and their Speaking-Listening course teachers at Anadolu University, School of Foreign Languages in the spring semester of 2007. The data were gathered through perception questionnaires and interviews. The analysis of the quantitative and qualitative data revealed that students and their teachers perceived group work as a more effective learning tool, and they had more have positive affective reactions to this interaction type than whole-class teaching, which suggested that students and their teachers had tendencies towards learner-centered learning. Moreover, there was no significant difference of perception across the proficiency levels, and opinions of students did not clash with those of their teachers to a great extent. This study implied that group work is an effective and enjoyable interaction type, which should be employed more frequently in addition to whole-class teaching in language classes. Further, it suggested that group work can become more effectively and smoothly implemented at all levels if students receive strategy training on group work.