Tekrarlı ölçümlerden elde edilecek verilerle çift tutarlık indeksinin incelenmesi
Investigation of double consistency index with data obtained from multiple measures
- Tez No: 209619
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ERKUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu arastırmada, bir ölçme aracının ne denli tutarlı sınıflama yaptıgını belirlemede alternatif yöntemler bulunması gerekliligi üzerine, Erkus (1999) tarafından gelistirilen Çift Tutarlık ndeksinin (PÇT), aynı ölçegin 1-0 veya çoklu uygulanması arasında nasıl sonuçlar alacagı ve tekrarlı ölçümlerle yapılan irdelemelerin testleri yarıya bölmeyle aynı sonuçlar verip vermeyeceginin irdelenmesi amaçlanmıstır. Bunun için, Mersin Üniversitesi Egitimde Ölçme ve Degerlendirme Bilim Dalında bir grup arastırmacı tarafından gelistirilmis, henüz yayınlanmamıs, 4 dereceli Likert tipi bir ölçek olan Sorumluluk Ölçegi kullanılmıstır. Arastırmada, PÇT indeksinin aynı ölçegin 1-0 ve çoklu puanlanan iki formundaki isleyisi incelenecegi için, ölçegin tepki kategorileri 1-0 puanlanacak sekilde dönüstürülmüstür. 1-0'lı ve çoklu puanlanan ölçegin, geleneksel düzeltmeli PÇT ve tekrarlı PÇT degerlerinin içtutarlık katsayılarına oldukça yakın oldugu için güvenirlik, verilecek kararların tutarlıgına baktıgı için ise geçerlik belirleme yöntemi oldugu sonucuna ulasılmıstır. Tekrarlı PÇT, sınıflama ve sıralamanın zaman içindeki kararlılıgı; geleneksel PÇT ise, yarıya bölmeden dolayı ölçegin içtutarlıgı bilgisini kapsamaktadır. Bu bakımdan, her iki yöntemle elde edilen katsayıların amaca baglı olarak kullanılması sonucuna ulasılmıstır. Çoklu puanlamanın 1-0 puanlamaya göre daha üst ölçme düzeyine karsılık gelmesinden dolayı, bireylerin sınıflanmasının ve sıralanmasının çoklu ölçekte daha duyarlı hale geldigi gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigation a scale of measurement to determine consistency of classification and the need to find alternative methods Double Consistency Index (PDC), which is improved by Erkus (1999) the outcome of the same scale when applied between 1-0 or polytomous and the investigation of repeated measurements if they give the same result with split half. For this study we used a 4 degree Likert type Responsibility Scale whish is improved by a group of researcher in Mersin University Educational Measurement and Evaluation Science Section and not yet published. In the study, because we will investigate the working of PDC index in two forms of same scale, 1-0 and polytomous, we transformed the reaction categories of the scales so that they can be scored 1-0. We concluded that; because 1-0 and polytomous scored measures were very close to internal consistency coefficients of conventional corrected PDC and repeated PDC values; it is reliability and because it shows the consistency of decision; it is validity. Repeated PDC shows stability of classification and ordering in time; conventional PDC involves information about internal consistency because of split half. Thus, we concluded that the coefficients that are obtained by both method must be used do to our purpose. Because polytomous scale is giving a better measurement when considered with 1-0 scales we observed that classification and ordering of an individual will be more sensitive in polytomous scale.