İköğretim okullarında ders sırasında öğrenciler arasında görülen vandalist davranışlar
Vandalistic behaviours among students during the courses at primary schools
- Tez No: 209621
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRCAN ÜLTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalısma, Mersin ilinde göç alan ve göç almayan ilkögretim okullarında 8. sınıf T.C. Atatürk lkeleri ve nkılap Tarihi, Matematik ve ngilizce derslerinde ögrenciler arasında görülen, vandalizm ve zorbalık içeren davranısların benzerlik ve farklılıklarını tespit etmek, bu derslere giren ögretmenlerin planlarında dikkat ettigi önkosulları belirlemek ve bu ögrencilerin akademik basarıları arasındaki farklılıkları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalısmada veriler, 2005?2006 Egitim-Ögretim yılında seçilen okullarda, belirlenen 8. sınıf subelerindeki ögrencilere uygulanan Kisisel Bilgi Formu, bu subelerde yapılan sistematik gözlem, ögretmenlerle yapılan yarı-yapılandırılmıs görüsme (interview) ve ögrencilerin yılsonu akademik basarılarının bagımsız `t' testi yolu ile karsılastırılması sonucu elde edilmistir. Elde edilen bulgular ise söyledir: ? Uygulanan Kisisel Bilgi Formu'na göre; göç alan ve göç almayan okullardaki ögrencilerin anne babalarının dogum yerleri, ögrenim ve gelir durumları, kardes sayısı ile evlerinde yasayan kisi sayıları bakımından büyük farklar bulunmaktadır. ? Sistematik gözlem sonuçlarına göre; belirlenen derslerde göç alan okulda sıklıkla Sözel baslıgı altındaki davranıslar görülürken göç almayan ilkögretim okulunda hem Sözel hem de Bedensel davranısların yanında az da olsa Diger baslıgı altındaki davranıslara da rastlanmıstır. iii ? Yapılan görüsmelere göre de; göç alan okuldaki ögretmenlerin genel olarak ögrenme önkosullarının farkında olmadıgı veya uygulamaya geçirmedigi; göç almayan okuldaki ögretmenlerin ise genel olarak ögrenme önkosullarının farkında oldugu ve bunları planlarında dikkate aldıgı söylenebilir. ? Bagımsız `t' testi sonuçlarına göre; T.C. Atatürk lkeleri ve nkılap Tarihi dersi için hesaplanan ?t? degeri ?tablo t? degerinden küçük oldugundan fark anlamlı degilken; Matematik ve ngilizce dersleri için hesaplanan ?t? degerleri ?tablo t? degerinden büyük oldugundan anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the similarities and differences of the vandalistic and bullying behaviours which occur in the History, Mathematics and English courses between the 8th year students in the primary schools with the emigrant students and in the schools without the emigrant ones in Mersin, to make known the preconditions that the teachers of these courses taking into consideration and to search for the differences between the academical success of these students. The data has been collected by the way of Personal Information Form applied to the 8th year students, systematical observation applied in these classes, interview with the teachers and comparing the academical success of the students through the Independent `t? test. The findings of this study are below: ? According to the Personal Information Form; there are huge differences between the school with emigrant students and the one without emigrants in terms of the birth places, educational backgrounds and income of the parents, the number of the siblings and the number of the people living in the same house. ? According to the systematical observations; both the Verbal and Physical Behaviours and also rarely the Other behaviours in the form are observed in the school without the emigrant students while the Verbal behaviours are observed mostly in the school with the emigrant students. v ? According to the interviews; it may be claimed that the teachers in the school with the emigrant students are not generally aware of the learning preconditions or do not apply them to their courses and the teachers in the school without the emigrant students are generally aware of the learning preconditions and apply them to their courses. ? According to the Independent `t? test results; the difference is not significant for the History course because of the calculated `t? value is smaller than the Table `t? value but the difference is significant for the Mathematics and English courses because of the calculated `t? value is bigger than the Table `t? value.