Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesindeTürkiye'de siyasi partilerin kapatılması rejimi
- Tez No: 133843
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HAZIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
207 ÖZET Çalışmada Türkiye'nin siyasal parti yasaklama sisteminin temel özellikleri ele alınarak, AİHM kararlarıyla gelişen içtihatlarla uyum durumunun ve çözüm yollarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede önce siyasal yasaklamaya yönelik yaklaşımlar ve Federal Almanya'nın parti yasaklama uygulaması üzerinde durulmuştur. Ardından, AİHM içtihatları çerçevesinde konu irdelenmiştir. Bunu takiben, Türk anayasal düzeni içerisinde parti kapatma rejiminin özellikleri tartışılmıştır. Son iki bölümde ise, laiklik ve bölücülük kriterleri açısından partilerin yasaklanması üzerinde durulmuştur. Çalışmada, Türk hukukundaki yasaklama rejiminin AİHM içtihatlarıyla ciddi uyumsuzluklar taşıdığı anlaşılmış ve aşağıda özetlenen tespitler yapılmıştır: Türk hukukunda katı ve yasaklayıcı bir kapatma rejimi benimsenmiştir. Türkiye'de özgürlükleri kısıtlama kriterleri AİHS ölçütleriyle uyuşmamaktadır. AİHM kararlarının yaklaşımı hür demokrasinin kendisini korumayı esas alırken, Türk hukuku kurulu anayasal düzeni korumayı esas almaktadır. Anayasa Mahkemesi ise zaten yasaklayıcı ve daraltıcı olan hukuku iyice dar yorumlamaktadır.“Laiklik”ve“bölücülük”algısı, AİHM içtihatlarıyla tam olarak uyuşmamaktadır. Dolaysıyla siyasal yasaklama sisteminin Anayasal düzeyden başlamak üzere yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Laikliğin“devletin dine dayandırılması”dışındaki boyutları yeniden yapılandırılmalı; diyanet ve din eğitimi gibi olgulardan devlet eli çekilmeli; kişisel alandaki dinî sınırlamalar kaldırılmalı, devlet dinsel ifade özgürlüğünün tarafsız koordinatörü konumuna yükseltilmelidir.“Bölücülük”olgusuna yüklenen anlamın,“toprak bütünlüğünü ihlal”dışındaki boyutu kapatma nedeni olmaktan çıkarılmalı;“yerel dilde yayın ve eğitim, azınlık oluşturma, devletin ve ulusun tekliği”gibi olgular demokrasi içinde tartışılabilir projeler arasında yer almalıdır. Yalnızca, projeleriyle, açık veya gizli amaçlarıyla demokrasiye aykırı taleplerde bulunan partilerle, şiddet yöntemini benimseyen partiler yasaklanmalıdır. Anayasayı değiştirmeyi tartışabilme özgürlüğü tanınmalı, demokrasinin bizzat kendisi korunmalıdır. Ayrıca siyasi partiler yasasının bazı bölümlerini kaldıracak şekilde yasa yeniden çıkarılmalı, parti kapatmalarda duruşmalı dava usulü benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
208 SUMMARY It was aimed in this study to find out the basic characteristics of political prohibition regime in Turkey, to determine the contradictory points with the decisions of ECHR and last to propose the probable solutions to these points. Within this frame, liberal and prohibitive approaches were studied firstly and German party prohibition regime was discussed as an example. Then ECHR's perspective to the subject was studied within the frame of its decisions and the criteria developed by Venice Commission. After that, the characters of party prohibition regime within the Turkish constitutional order were discussed. In the last two chapters of thesis, political prohibition related to challenging secular nature of the state and the unity of the nation was discussed. It was found in this study that political prohibition regime of Turkish jurisprudence has many contradictory points when compared to the decisions and ideas of ECHR, and to criteria of Venice Commission Following is the summary of these findings: Restrictions on basic rights and freedoms in Turkey does not go along with the interpretations of ECHR. While approaches to ECHR focused on the protection of universal principle of liberal democracy, Turkish law focused on the protection of founded constitutional order. Also, Turkish Constitutional Court interprets law more restrictive. Turkey's perception of“secularity and unity of state”does not conform to the interpretation of ECHR. Therefore, Turkish political prohibition system should be reformed basically on these two subjects. Formal prohibition causes for political parties should be renewed; only those being proper to the criteria of ECHR should be tied to dissolution. Only those parties which act against democracy with their projects, programs, actions and hidden aims and those which use or support violence should be subject to dissolution. ^