2004 sosyal bilgiler öğretim programı uygulamalrında okul-aile işbirliği düzeyi (Tokat örneği)
School-family cooperation level in the scoial sciences education program applications (Tokat sample)
  1. Tez No: 209651
  2. Yazar: FERYAL KARAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalısma, Tokat ilinde lkögretim 2004 Sosyal Bilgiler Ögretim Programı uygulamalarında okul-aile isbirliginin gerçeklestirilme düzeyini belirlemek ve yasanan sorunları incelemek amacıyla yapılmıstır. Bu amaçla Sosyal Bilgiler Ögretim Programı hakkında 5. sınıf ögrenci velilerinin bilgilendirilme, program uygulamalarına katılma ve çocuklarına destek olma düzeylerini belirlemeye yönelik 54 maddelik anket uygulanmıstır. Arastırmaya Tokat ili merkez ilçede yasayan lkögretim 5. sınıfta ögrenim gören ögrencilerin 230 velisi katılmıstır. Elde edilen veriler 13.0 SPSS programında kodlanarak analiz edilmistir. Arastırma sonucunda 2004 Sosyal Bilgiler Ögretim Programı uygulamalarında okulaile isbirligi ve veli desteginin kısmen gerçeklestirildigi, ögretmenlerin velilere ögrenci ürün dosyasını gösterme, ürün sergisine davet etme düzeylerinde yetersizlikler oldugu ve çocuklarının gelisimini izleme fırsatının gereken düzeyde tanınamadıgı belirlenmistir. Velilerin ise çocuklarına bireysel yeteneklerini gelistirme olanagı tanıma, fikir tartısmalarının yapıldıgı sohbetlere katma, ürün sergisine gitme, sosyal etkinliklere götürme, önceki ve yeni bilgiler arasında baglantı kurma, olayları sorgulamaya ve problem çözmeye yönelik becerilerini destekleme düzeylerinde yetersizlikler oldugu tespit edilmistir. Egitim düzeyi yüksek olan babaların çocuguna daha fazla destek oldugu ve ailenin aylık gelir düzeyinin program uygulamalarında çocuga verilen destegi etkiledigi belirlenmistir. 2004 Sosyal Bilgiler Ögretim Programı uygulamalarında ögrenciye yapılandırmacı yaklasıma uygun deneyim yasatmak ve ögrenme sürecinde ögrencinin gelisimini takip etmek için hem ögretmenlerin hem de velilerin bilgilendirilmeleri önerilmektedir. Yapılan literatür taraması sonucunda lkögretim Sosyal Bilgiler Dersi Ögretim Programı uygulamalarında okul-aile isbirligine yönelik bir arastırmaya rastlanmamıstır. Bu açıdan arastırmanın ilgili literatüre katkı saglayacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the realization level of school-family cooperation in the Social Sciences Education Program applications in a primary school in Tokat Province in 2004 and examine the problems experienced. With this aim, a 54-item questionnaire was applied to the 5th grade students' parents to determine the level of their being informed on Social Sciences Education Program, their participation to the program and support for their children. 230 subjects participated to the investigation. The subjects were the parents of primary school students in the 5th grade, who lived in downtown Tokat. 13.0 SPSS software was used to analyze the data. The results of the study showed that school-family cooperation and parent support were partly realized in 2004 Social Sciences Education Program applications; there were deficiencies in the level of teachers' attempts to show students' product files to parents and invite the parents to product exhibitions; and that parents did not have enough chances to follow their child/children's development. It was also determined that there were deficiencies in the level of parents' attempts to give opportunity to the children to develop individual abilities; have their children participate in conversations on conceptual discussions; take children to product exhibitions and social activities; build the bridge between the old and new knowledge; have them question the events; and support children's problem solving abilities. It was found out that fathers whose education level is higher attended and supported their children more and that the monthly income level of the family influenced the support for the children in the program applications. It was proposed in 2004 Social Sciences Program applications that both the teachers and parents should be informed in order to get the students to have an experience suitable for a constructive approach and follow the development of the student along the learning process. We did not meet any studies in the literature aiming at school-family cooperation in Primary School Social Sciences Course Education Program applications. Therefore it is hoped that this study will contribute to the related literature in this area.