Karabağ ağzı(Bu Yurd Bayguşa Galmaz)(inceleme-metin-dizin)
Dialect of Karabağ(research-text-index)
- Tez No: 209693
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLŞEN SEYHAN ALIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tez, Karabağ bölgesinde bulunan Laçin, Cebrayıl, Zengilan ve Gubadlı rayonlarından 1987-1990 yılları arasında derlenen ve 1995 yılında Bakü'de ?Bu Yurd Bay?uşa ?almaz? adıyla yayınlanan halk edebiyatı derlemesi olan eserin incelemesi esas alınarak oluşturulmuştur. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Karabağ'ın adı, konumu, tarihi, Karabağ sorunu ve bugün gelinen nokta değerlendirildi. Bunun yanında bu tezde esas alınan ?Bu Yurd Bay?uşa ?almaz? adlı kitapta yer alan metinlerin toplandığı bölgeler ve kaynak kişiler ile ilgili bilgiler verildi. Ayrıca Azerbaycan Dilinin Dialektoloji Atlası'ndaki incelemeler esas alınarak Karabağ bölgesi ağız özellikleri, örnekleriyle birlikte verilmiştir. Giriş bölümünün son kısmında ise çalışmamızı hazırlarken faydalandığımız kaynaklar, Karabağ ile ilgili diğer kaynaklar ve sözlükler bir arada verilmiştir. İkinci bölümde ?Bu Yurd Bay?uşa ?almaz? adlı eserde yer alan ve aslı Kiril harfleriyle yazılı olan metinlerin büyük bir kısmı Latin harflerine aktarılmıştır. Buradaki metinler; halk efsaneleri, inanışları, rivayetler, gülmeceler, bilmeceler, maniler, dua ve beddualar gibi zengin halk folklörünü yansıtan metinlerdir. Tezin son bölümünde ise kapsamlı bir dizin, metin sözlüğü halinde verilmiştir. Bu metin sözlüğünde yer alan sözcükler metindeki anlamlarıyla tespit edilmiştir. Alıntı kelimeler ise gerekli görüldüğünde, alındığı dildeki şekilleri ile birlikte verilmiş, böylece ilgili kelimelerin asıl kaynakları ve geçirdikleri değişmeler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on studying about the book named?Bu Yurd Bay?uşa ?almaz . This book is a collection of folk literature which is collected from small town such as Laçin, Cebrayil, Zengilan and Gubadlı in the region of KARABAĞ between 1987-1990 and published in 1995 in Bakü. The thesis is consist of three parts: In the first chapter The name, stuation, history of Karabağ and Karabağ problem was studied. Additionally the regions in which the book named ?Bu Yurd Bay?uşa ?almaz? is collected and the people was mainly interested. Furthermore the features of Karabağ accent in the light of Azerbaycan Dilinin Dialektoloji Atlası was researched with examples. At the end of the introduction bibliography which are used for this study was listed. In the second chapter the book named Bu yurd Bay?uşa Galmaz was transcribed from Kiril into Latin. The texts were reflected the folk such as folk legends, beliefs, narratives, humours, riddles, poems, prayers and maledictions. In the last chapter, a detailed index was prepared as a text dictionary. The words in dictionary was put with the meaning according to the text and the etymological backround if it necessary.