Peçevi tarihi(80b/114a metin, edisyon kritik, dizin, özel adlar sözlüğü)
The Peçevis history
- Tez No: 209705
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Peçevi Tarihi üzerine hazırlanan bu çalısma, giris, imla hususiyetleri, metin, dizin,özel adlar dizini, sonuç ve tıpkıbasım olmak üzere yedi bölümden olusmaktadır.Çalısmanın birinci bölümünde, eser hakkında çok kısa bir bilgi, tezin yazılıs amacı veiçerigi yer almaktadır. Tezin hazırlanıs asamasında izlenen yöntem, yine birinci bölümde elealınmıstır.Çalısmanın ikinci bölümünde, eserin imla hususiyetlerine, ayrıntılı olmamak suretiyledeginilmistir.Çalısmanın üçüncü bölümünde, Peçevi Tarihi'nin Bagdat Köskü 206 numaralı yazmanüshasının 80b ? 114a arasındaki varaklarının trankripsiyonu ve eserin farklı diger iki nüshasıile tenkitli nesri bulunmaktadır.Çalısmanın dördüncü bölümünde, metinde geçen bütün kelimelerin, özel isimler dedahil olmak üzere, dizini yapılmıstır. Hazırlanan bu dizindeki tüm kelimeler,anlamlandırılmıstır.Çalısmanın besinci bölümünde, özel adlar sözlügü yapılmıs, özel adlar sözlügündensonra çalısmaya ?Sonuç? kısmı eklenmistir.Çalısmanın sonuna ise üç metnin tıpkıbasımı eklenmistir.
Özet (Çeviri)
The thesis that is prepared about Peçevi History, cosists of seven parts that areintroduction, spelling properties, the main text, includings, proper nouns index, conclusionand facsimile.The first part of the thesis includes, a very short information about the book, thepreparetion aim of the thesis and its content. The method that is being followed at thepreparation time, also explained in the first part.In the second part of the thesis; spelling properties are mentioned without details.In the third part of the thesis; there is the transcription of the Peçevi History?s Baghdadnumber 206 handscript 80b-114a leaves and the edition critic of the study with the differentother two handscripts.In the fourth part of the thesis; it is made the index of all the words, including the propernouns, used in the text. All the words prepared in this index, are explained.In the fifth part of the thesis, proper nouns dictionary are made, after proper nounsdictionary, it is appended the conclusion part of the study.At the end of the thesis, it is appended the facsimiles of all three handscripts.