Peçevî tarihi (317b -351a metin, dizin, özel adlar sözlüğü)
Peçevi history (317b -351a The main text, includings, propernouns index)
  1. Tez No: 209751
  2. Yazar: ZUHAL KAYAYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜRSOY NASKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 566
Özet
Peçevî Tarihi üzerine hazırlanan bu çalışma, giriş, dil özellikleri, metin, dizin, özel adlardizini, sonuç ve tıpkıbasım olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, eser hakkında çok kısa bir bilgi, tezin yazılış amacı veiçeriği yer almaktadır. Tezin hazırlanış aşamasında izlenen yöntem, yine birinci bölümde elealınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, eserin dil özelliklerine, ayrıntılı olmamak suretiyledeğinilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde, Peçevî Tarihi'nin Bağdat Köşkü 206 numaralı yazmanüshasının 317b?351a arasındaki varaklarının trankripsiyonu ve eserin farklı diğer iki nüshasıile tenkitli neşri bulunmaktadır.Çalışmanın dördüncü bölümünde, metinde geçen bütün kelimelerin, özel isimler dedahil olmak üzere, dizini yapılmıştır. Hazırlanan bu dizindeki tüm kelimeler,anlamlandırılmıştır.Çalışmanın beşinci bölümünde, özel adlar sözlüğü yapılmış, özel adlar sözlüğündensonra çalışmaya ?Sonuç? kısmı eklenmiştir.Çalışmanın sonuna ise üç metnin tıpkıbasını eklenmiştir
Özet (Çeviri)
The thesis that is prepared about Peçevî History, cosists of seven parts that areintroduction, spelling properties, the main text, includings, proper nouns index, conclusionand facsimile.The first part of the thesis includes, a very short information about the book, thepreparetion aim of the thesis and its content. The method that is being followed at thepreparation time, also explained in the first part.In the second part of the thesis; spelling properties are mentioned without details.In the third part of the thesis; there is the transcription of the Peçevî History?s Baghdadnumber 206 handscript 317b-351a leaves and the edition critic of the study with the differentother two handscripts.In the fourth part of the thesis; it is made the index of all the words, including the propernouns, used in the text. All the words prepared in this index, are explained.In the fifth part of the thesis, proper nouns dictionary are made, after proper nounsdictionary, it is appended the conclusion part of the study.At the end of the thesis, it is appended the facsimiles of all three handscripts.