Peçevî tarihi (250b -284a metin, dizin, özel adlar sözlügü)
History of Peçevi?s addition
  1. Tez No: 209727
  2. Yazar: BEYHAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜRSOY NASKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 589
Özet
Çalısmamız, giris, Peçevî Tarihine Yolculuk, imlâ hususiyetleri, metin, dizin, özeladlar dizini, sonuç ve tıpkıbasım olmak üzere sekiz bölümden olusmaktadır.Birinci bölümde, eserin içerigi ve önemi, tezin kapsamı, amacı, hazırlanısındaizlenen yöntemden bahsedilmektedir.kinci bölümde, Peçevî Tarihinin ana hatlarıyla olayları anlatılarak özeti yapılmıstır.Üçüncü bölümde, eserin imlâ hususiyetlerine, ayrıntılı olmamak üzere deginilmistir.Çalısmanın dördüncü bölümünde, Peçevî Tarihinin Bagdat Köskü 206 numaralıyazma nüshasının 250b-284a arasındaki varaklarının transkripsiyonu ve eserin B ve Cadlarını verdigimiz farklı diger nüshaları ile tenkitli nesri bulunmaktadır.Çalısmamızın besinci bölümünde, metindeki tüm kelimelerin dizini yapılarak, bukelimeler anlamlandırılmıstır.Altıncı bölümde, özel adlar dizinine yer verilmis olup bu bölümde kelimeler altı ayrıözel baslık altında tasnif edilmistir..Yedinci bölüm çalısmanın sonuç bölümünden ibaret olup sonuna ise üç metnintıpkıbasımı eklenmistir.
Özet (Çeviri)
This work that is prepared on The history of Peçevî has eight chapters.Introduction, journey to The history of Peçevî, spelling properties, text, index, index ofpersonal names, conclusion and original copies are chapters of this work.Importance and content of work, purpose and extent of thesis are in the firstchapter. The method that is followed at the preparing phases of the thesis is also explaniedin the first chapter.The history of Peçevî is summarized by explaining events in the second chapter.Spelling properties of work are mentioned in the third chapter. The mentioning ofspelling properties is not detailed.Transcription of sheets of The History of Pecevî is in the fouth chapter.Transcription of these sheets are between 250/b and 284/a of Bagdat Köskü copynumbered 206. In addition to this, comparative text with the other two copy which arenamed as B and C is in the fourth chapter.There is index of all words in the work in the fifth chapter. In this chapter, allwords of the work are given a meaning.Personal names index is prepared in the sixth chapterAfter the Personal names index, Conclusion part is added to the work as seventhchapter.Original copies are added to the end of the work.