Osmanlı Devleti'nde kolera salgını: İstanbul örneği (1892-1895)
Cholera epidemic in Ottoman State: Istanbul example (1892-1895)
  1. Tez No: 209725
  2. Yazar: MESUT AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Kolera, XIX. yüzyılın en ölümcül hastalığı olarak, dünyanın hemen her yerinde büyük insan kayıplarına yol açarken, ilk pandeminin devam ettiği yıllardan itibaren Osmanlı topraklarında da oldukça etkili olmustur. Bu hastalık, 1892-1895 salgınının sürdüğü dönemde ise, basta ?stanbul olmak üzere neredeyse bütün Osmanlı coğrafyasında görülmüstür. 1893 ve 1894 yıllarında Anadolu'da etkili olan kolera, 1893-1894 ve 1895 yıllarında ?stanbul'da da iki salgına yol açmıstır. Anadolu'dakiler için söylenemese de Osmanlı baskentindeki salgınların devam ettiği günlerde alınıp uygulanan önlemler neticesinde, koleranın bilinen özelliklerine nispeten bu sıkıntı çok hafif atlatılmıs; vukuat ve ölüm sayıları çok düsük bir oranda gerçeklesmistir. ?stanbul'daki kolera devam ederken devlet bir takım tedbirler almak zorunda kalırken, bu tedbirlerden bir çoğu alt yapı eksikliklerinin fark edilip giderilmesinde, dolayısıyla sehrin modernlesmesinde önemli bir etki yapmıstır. Diğer taraftan, koruyucu sağlık önlemleri alanında kaydedilen gelisme Osmanlı Devleti'nde neredeyse çığır açıcı nitelikte olmustur.
Özet (Çeviri)
Cholera, as the most fatal disease of the Nineteenth century, has brought about a large amount of human loss almost all over the world and also has been quite effective on the lands of the Ottoman from the continuous years part of first continental epidemic. The disease has been seen on almost every part of Ottoman Empire, especially in ?stanbul, during the continental epidemic of 1892-1895. Cholera, which has been effective in Anatolia in 1893-1894, has also caused two epidemics in ?stanbul in the years of 1893, 1894 and 1895. Although it could not have been said for the ones in Anatolia, this trouble has been overcame with little distress in corparison with the well-known characteristisks of cholera and the rates of death and incidents have been low thanks to the taken and adapted precautions. During the time of cholera in ?stanbul, the state had to take some kind of precautions that have made an important effect on the modernization of the city as dedecting and removing the deficiencies in the underground services. On the other hand, the evolution in the field of protective health precautions has almost been trend-setter in Ottoman Empire.