Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hikâye ve romanlarında oyun
Plays of Ahmet Hamdi Tanpinar?s stories and novels
- Tez No: 209732
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk edebiyatının en önemli sahsiyetlerindenbiridir. O, sadece bir edebiyatçı olarak degil bir düsünce adamı olarak da bugünTürk modernlesmesi söz konusu oldugunda ilginç bir figür olarak karsımızaçıkmaktadır. Art arda çesitli toplumsal ve siyasal olayların cereyan ettigi birdevirde yasayan Tanpınar ve kusagı bu toplumsal ve siyasal olaylardanetkilenmis ve Tanpınar bu hızlı degisimlerin içinde bir ârâf kusagında yeralmasına ragmen hikâye ve romanlarıyla bugünden bakıldıgında avangarddenilecek bir tavır ortaya koymustur. Modernist edebiyatın temelargümanlarından olan oyun da bu avangard yazarın eserlerinde önemli bir yertutar. Onun kahramanları, dönemin degisimlerine ayak uydurmaya çalısır birsekilde hızı yakalamaya çalısırken sürekli arayarak ve bazen de bu arayısıniçinde yok olarak temelini bulma-arama-kaybetmede bulan bir oyun oynarlar.
Özet (Çeviri)
Ahmet Hamdi Tanpınar is one of the most important personalities ofTurkish literature. He is not only a man of letters but also a thinker of Turkishmodernisation. Tanpınar and his generation lived in a period of consecutivesocial and political turmoil and were affected by these sudden changes. Eventhough he represens an in-betweenness situated in a purgatory generation withregard to the historical conjuncture, his stories and novels can be appreciated asan avant-garde of the canon. ?Game? as an elementary component of themodernist literature appears as the most significant element of his works. Whilehis protagonists endeavour to keep up with the changes signifying the historicalperiod, they incessantly seek for the mood of their time and are sometimesannihilated within this search. Thus, ?game? finds out its basis in thoseprotagonists? seeking-finding-losing efforts.