Fav Yarımadası üzerinde Osmanlı-İngiliz çekişmeleri (1886-1915)
Conflicts between the Ottaman Empire and The United Kingdom on fav Peninsula (1886-1915)
- Tez No: 209767
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin konusunu XIX. asrın sonları ile XX. asrın başları arasındaki dönemde, Kuveyt'ten Fav'a ve Fav'dan Basra'ya kadar uzanan coğrafyada, Osmanlı Devleti'nin İngiltere ve yerli aşiretlerle yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara karşı geliştirdiği çözümler oluşturmaktadır. Bu coğrafyadaki Osmanlı-İngiliz ilişkileri, başlangıçta dostluk ve işbirliği çerçevesinde gelişmiştir. Bu dostluk ve işbirliği anlayışının bir göstergesi olarak, Londra ile Bombay arasında İngiltere tarafından inşa edilen büyük telgraf hattına, Osmanlı Devleti de iştirak etmiş ve bu hattın İstanbul ile Fav arasındaki bölümü Fav Telgraf Hattı olarak isimlendirilmiştir. Fav kasabası, bu uluslararası telgraf projesinin önemli bir kavşak noktası olmuş ve burada bir İngiliz Telgrafhanesi açılmasına da izin verilmiştir. Osmanlı Devleti ile İngiltere arasında, telgraf haberleşmesine bağlı olarak geliştirilen iyi ilişkiler, XIX. asrın sonlarına doğru yerini rekabet ve gerginlik ortamına terk etmiştir. Fav ve civarındaki bölgelerde karşılıklı olarak yaşanan bu rekabet ve çekişmeler ise; Fav Osmanlı İstihkâmları ve bu istihkâmları engellemek amacıyla İngilizler tarafından Fav İngiliz Telgrafhanesi etrafında yürütülen inşaat faaliyetleri ve telgrafhane arazisinin istihkâm arazisine doğru genişletilmesi sorunu, Fav Boğazı'nda şamandıra meselesi, Bağdat Demiryolu'nun Basra Körfezi'ne uzatılması projesi, Şattülarap Nehri'nde devriye gezdirilen İngiliz savaş gemileri ve onların diğer bazı faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Osmanlıİngiliz ilişkilerinde anlaşmazlığa neden olan Bağdat Demiryolu Hattı'nın Basra Körfezi sahillerine ulaştırılması projesine Kuveyt Şeyhi de müdahil olmuştur. Babıâli ile Kuveyt Şeyhi arasında ayrıca, Şeyh'in Fav'daki arazilerinden dolayı da anlaşmazlık yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis sheds lights on the problems that the Ottoman Empire had with the Great Britain and local tribes in the region stretching from Kuwait to Fav and from Fav to Basra, and the solutions the Empire developed in response to these problems between the end of 19th century and the beginning of 20th century. The Ottoman- British relationship in this region was at first friendly and cooperative. As a sign of this friendship and cooperation, Ottoman Empire became a part of the telegraph line constructed between Bombay and London. The section of the telegraph line that went from Fav and Istanbul was called Fav Telegraph Line. With this international telegraph-line project, the Fav Town turned into an important crossroad and the Ottoman Empire allowed for a construction of a British Telegraph Office there. Good relationships between the Ottoman Empire and the Britain that resulted from this cooperation on the telegraph line, however, turned into competition and tension towards the end of 19th century. This tension and hostility in the Fav area and its vicinity mostly resulted from the following: Ottoman Fortifications in FAV and construction works by the Britain around British Telegraph Office to stop Ottoman fortification activities, and expansion of British telegraph office area towards the Ottoman fortification area, the float problem in the Fav Strait, the expansion of Baghdad Railway to Basra Gulf, and the patrolling and other activities of British Navy on the Şattülarap River. Kuwait Sheik intervened in the project of expansion of Baghdad Railway to Basra Gulf, as well. Babıâli and Kuwait Sheik got involved in several conflicts regarding the Sheik?s territories in the Fav area.