Tıp alanındaki bilgi hizmetlerinin standardizasyonu ve türkiye’deki uygulamalar
Standardization of information services in medical services and applications in Turkey
  1. Tez No: 209766
  2. Yazar: METİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA KANDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez tıp alanında sunulan bilgi ve belge hizmetlerini esas alarak temelde arşivcilik, kütüphanecilik, yayıncılık ve ilgili bilişim/iletişim teknolojileri çerçevesinde; bilgi ve belge hizmetlerinin daha yüksek bir başarım düzeyi ile etkin ve bütünleşik biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan standardizasyonun ABD ve Avrupa'daki son durumunu, Türkiye'deki ilgili mevcut uygulamaların son durumunu, uluslararası standardizasyon ile bütünleşmedeki eksiklikleri, bu eksikliklerin giderilmesi için alınması gereken önlemleri karşılaştırmalı yöntemler ile bilimsel olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis represents research outputs for the standardization in records and information services and applications within medical services. All important international and national standards and rules which regulate these kinds of services and applications are being investigated. International standards and national standards are compared with a categorization according to standard developing organizations (SDOs), standard types and related services. The international standards which have been defined or applied in Turkey are being studied to find out integration level of Turkey with international standards. The lack of integration of Turkey with international standards is determined for all indicated fields. Necessary actions which should be taken for increasing integration are indicated as conclusion.