The appropriateness of William Shakespeare's Richard III to film adaptation
Wıllıam Shakespeare'in Rıchard III adli eserinin film adaptasyonu'nun uygunlugu
  1. Tez No: 209801
  2. Yazar: BILGE CANTEKINLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GULBUN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yakıt Hücreleri modüler yapısı, kısmi yüklerde verimli çalısması, çevresel etkisinin minimum olması, hem ısı hem güç saglayabilmesi açısından çok iyi bir gelecek vaat etmektedir. Bu tez çalısmasında, Bursa bölgesinin iklim sartlarında ihtiyaç duyulan tipik evsel enerji taleplerine yakıt hücreli evsel bir bilesik ısı güç ( kojenerasyon ) sistemi'nin cevabı arastırıldı. Bilgisayar simülasyonu ile PEMFC ( Proton Degistirici Membranlı Yakıt Hücresi ) ve SOFC ( Katı Oksitli Yakıt Hücresi ) esaslı ısı geri kazanımlı, evsel bir bilesik ısı güç sisteminin, saatlik termal ve elektriksel yükler için ulusal sebekeden tam bagımsız olarak nasıl çalısabilecegi tespit edildi. Bilgisayar simülasyonunda kullanılacak verileri elde etmek için; Bursa'daki evlerin yapısal özellikleri ve ailelerin sosyoekonomik durumlarına göre enerji kullanım alıskanlıkları anket yapılarak, ayrıca tüm yıl için saatlik evsel enerji gereksinimleri, gaz, elektrik ve su faturaları incelenerek bulundu. Simülasyondan alınan sonuçlar enerji kullanımı, verim, yatırım ve isletme maliyetleri açısından klasik sistemlerle karsılastırıldı. Yakıt hücreli modellerin, enerji kullanımı açısından klasik sistemlerden daha ekonomik ve verimli oldugu tespit edildi. Tüm klasik enerji sistemlerine göre, bugünkü ilk yatırım maliyetleriyle ekonomik olmamasına karsın, isletme maliyetleri açısından daha ekonomik oldugu, yatırım ve isletme maliyetlerinin toplamlarına göre ise, tamamen elektrikle çalısan klasik sistemlerle rekabet edebildigi, gazlı ısıtma - elektrikli sogutma sistemlerine göre ise rekabet edebilecegi sartlar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Fuel Cells are promising for the Future with their Modularity, efficient Operation under the Part Load Conditions, minimal environmental impact and both of heat and power supplying. n this study, specifications, characterisations and applications of Fuel Cells are described and analysed thermoeconomically for a Residential Cogeneration System with heat recovery for Turkey conditions ( for now, Bursa Climatic Conditions ). It was found consequently that a residential and cogeneration application of a Total Energy System Model based on PEMFC and SOFC analysed by a computer program Matlab coded is thermoefficient in terms of energy use for a year, but has disadvantage for the first Costs. Local inputs for the Model ( i.e.hourly energy use of a Turkish Family in a year ) have been determined by analysing the Bills and the Inquiry. Although system was not found economic for the first Costs under today?s conditions, it is more economic than the Classical Systems running electrically but competitive as to Natural Gas Heating and Electrical Air Conditioning Systems in terms of operational costs.