Çokuluslu şirketlerde bilgi yönetimi
Information management in multinational companies
  1. Tez No: 209823
  2. Yazar: AHMET ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT BİR BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilgi insanlık tarihi ile başlayıp, getirdiği değişimlerle içindebulunduğumuz çağa ismini vermiştir. Çokuluslu şirketler ise; coğrafi keşiflerlebaşlayarak, yaşadığı değişimlerle günümüzdeki yapısına ulaşmıştır. Günümüzde,tüketici istekleri doğrultusunda gerçekleştirilen mal ve hizmet üretimi, çokulusluşirketler aracılığıyla, coğrafi sınırları aşarak dünya pazarlarınasunulabilmektedir. Bunda en önemli faktör, bilgi teknolojisinde yaşanangelişmelerin bilginin sürekli el değiştirmesine imkan sağlamasıdır. Böylece; bilgikişiler ve kurumlar arasında sürekli el değiştirmekte, bu hareketlilik ekonomikve kültürel ilişkileri artırmakta, bilginin yönetimi ve yöneticilerine olangereksinim ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, bilgi yönetimi çalışmalarının devamıolarak nitelendirilebilir. Genelde bilgi yönetimi, özelde çokuluslu şirketlerdebilgi yönetiminin öneminin vurgulandığı çalışmada; çokuluslu şirketlerdekiuygulamalara dair bilgiler ve elde edilen sonuçlara yer verilmiş, 3 ncüKor.K.lığının çokuluslulaşma süreci gözlemlere dayanılarak incelenmiş, sonrakiçalışmalara katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information, which has started with the human being, named the present erawith the developments it had brought up. On the other side, multinationalcompanies had been started with the geographical explorations and reached toits modern structure along with continuous changes. Today, the goods andservices, which have been produced on customer demand, can be presented toconsumer all around the world, by exceeding the geographical boundariestrough multinational companies. Throughout this process, the most importantfactor is the possibility of exchanging information, which was made possible bythe developments in information technologies. Consequently, the information iscontinuously being changed among people and organizations, to result inincrease in economic and cultural relations, thus brings up the requirement forinformation management and managers. This study can be assessed ascontinuation on information management studies. The study which generallycovers information management and specifically mentions on the informationmanagement in multinational companies, has data on implementations inmultinational companies and, the evaluation of multi-nationalization process inHQ 3rd Corps based on the observations; aims to be helpful and contributive forfurther studies.