Türk basınına göre VIII. ve IX. Cumhuriyet hükümetlerinin icraatları (1935-1938)
According to Turkish press eighth and nineth administrations of republic (1935-1938)
- Tez No: 209872
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
1929 yılında tüm dünyayı etkileyen ekonomik buhran sonucu Türkiye'de de büyük sıkıntılar yasanmaya baslanmıstır. Bu sıkıntılarla beraber, muhalif bir parti olusturularak demokratik ortam yaratmak isteyen Atatürk'ün arzusu da hedefine ulasamamıstır. Bu gelismeler üzerine ülkenin ve halkın yasadığı sıkıntıların asılması ve ekonomik kalkınmanın basarılabilmesi için devletçilik anlayısı ve bunun bir sonucu olarak kabul edilen BBYSP uygulama sahasına konulmustur. Bu husustaki çalısmalar ise, 1934 yılından itibaren hayata geçirilmeye baslanmıstır. Aynı zamanda dıs siyasette, barıs yanlısı bir çizgide yürüyen Türkiye Cumhuriyeti, Milletler Cemiyetine üye olmus, Balkan Paktının imzalanmasını sağlamıstır. Bu gelismeler esnasında, 1 Mart 1935 tarihinde Sekizinci Cumhuriyet Hükümeti kurulmustur. Hükümet programı ve çalısmaları itibarı ile; denizcilik, demiryolu ulasımı, madencilik, sanayilesme, dıs ticaret, eğitim, köylünün seviyesinin yükseltilmesi gibi alanlarda önemli uygulamalar ve düzenlemeler yapmıstır. Ülkenin kalkınması ve yükselmesi ideali doğrultusunda yürütülen çalısmalarda istenilen sonuçların alınamaması ise Atatürk'ü yeni arayıslara itmis, sonuçta yeni bir Basvekil ve yeni bir Hükümet ortaya çıkmıstır. Dokuzuncu Cumhuriyet Hükümeti olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçen yeni kabinede, Sekizinci Cumhuriyet Hükümeti üyelerinden ?smet ?nönü'ye yakınlığı ile bilinen Sıhhat Vekili Refik Saydam görev almamıstır. Ekonomik tercihlerin büyük önem arz ettiği Basvekil değisikliğinde, ?smet ?nönü'nün sivrilen otoritesinin Atatürk'ü rahatsız ettiği inancı da hatıralardan yararlanarak ortaya koyabileceğimiz bir esası olusturmaktadır. Bu arada, ?smet ?nönü, gelismelerin Atatürk'ün sağlık sorunları nedeni ile olustuğunu kaydetse de, bu gelismelerde ekonomi alanında daha bilgili ve üretken bir liderin rol almasının büyük etkisi olması kamuoyunun ortak kanaati olmustur. Kurulan yeni kabine programında, Atatürk'ün direktiflerini esas alarak çok kapsamlı ve halkın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir düzenleme yapmaya çalısmıstır. ?craatlarını da aynı sistem içerisinde uygulama sahasına yansıtmaya çalısan Hükümetin ömrü kısa olmustur. 10 Kasım 1938 tarihinde Ulu Önder Atatürk'ün vefatı sonrası, 11 Kasım'da yapılan seçimle ?smet ?nönü 2. Cumhurbaskanı olmus ve Celal Bayar'da Hükümetin istifasını vermistir. Yeniden Basbakanlık görevini alan Celal Bayar'ın ikinci Basvekillik dönemi de kısa sürmüstür
Özet (Çeviri)
In consequence of economic crisis which affected the whole world in 1929, tremendous financial straits were faced in Turkey. Accompanied by these straits, Atatürk?s desire which was to create a democratic atmosphere by constituting an opposing party didn?t attain its aim. In order to overcome these financial straits that the country and the folk faced and to realize economic improvement, the conception of statism and the result of this BBYPS was put into practice. These works were put into practice from dating 1934. At the same time, in foreign policy, the Turkish Republic which followed a pacific policy was affiliated with the Community of Nations and signed the Balkan Pact. During these progressions, the Eighth Goverment of the Republic was founded on the 1st of March, 1935. With regard to the government programme and works, importnat applications and regulations were realized in many areas such as navigation, railway transportation, mining, industrialization, foreign trade, education and increasing the educational level of villagers. Attempts made in accordance with the goal of improving the country didn?t give the desired results, which made Atatürk seek new solutions. New seekings created a new Prime Minister and a new Government. In the new cabinet which made a history of the Turkish Republic as the Nineth Government of the Republic, the health deputy, Refik Saydam who was known to have close relations with ?smet ?nönü, one of the members of the Eighth Government of the Republic took up a position. With the change of the Prime Minister which had an upmost importance in economic preferences, the belief that the distinguishing authority of ?smet ?nönü had disturbed Atatürk constituted a basis that we could put forth into consideration by refering the memories. By the way, ?smet ?nönü registered that these progressions happened due to Atatürk?s health problems, however; it became a common opinion of the public that these progressions were due to the great effect of more knowledgeable and productive leader?s taking role in the area of economy. In the programme of newly founded cabinet, by taking basis of Atatürk?s directives, it was tried to make an arrangement which was very comprehensive and a respond to all needs of the folk. The lifetime of the government which also tried to put the acitons into practice with the same system was very short. After the death of the great leader Atatürk on the10th of November, 1938, ?met ?nönü became the second President of the Republic with the election hold on the 11th of November, and Celal Bayar gave the resignation of the government. The second prime minister term of Celal Bayar, who took up the position of a Prime Minister again, lasted very short