18. yüzyıl divan şâirlerinden Ferhad Paşa'nın divanı (metin - inceleme)
The collected poems of eighteenth century poets Ferhat Paşa (text - analysis)
  1. Tez No: 209873
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÜZEYİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Toplumlara yön veren kisiler arasında en önemlileri süphesiz kalem ehli (yazarlar, sâirler) ve kılıç ehli (devlet adamları, bürokratlar, askerler) kisilerdir. Ferhad Pasa 18. asır Osmanlı devlet adamları ve sâirlerindendir. Yani hem kılıç ehlidir hem kalem. Bu çalısmamızda bir devlet adamının siir kitabını gün yüzüne çıkarmaya çalıstık. Günümüz okuyucularının/arastırmacılarının istifadesine böyle bir eser sunmanın, hem o günü daha iyi anlama, hem bugünü ve yarını insa etme hususunda çok faydalı olacagı kanaatindeyim. Osmanlı Türkçesi ile kaleme alınmıs metinleri transkripsiyon alfabesi ile günümüz Türkçesine çevirmeye gayret ettik. Fakat elimizdeki divan nüshalarının bazı arızalar tasımasının çalısmamızı biraz zorladıgı da bir gerçektir. Ayrıca divandaki bazı siirlerden anlasıldıgı üzere sâir, musiki konusunda epey bilgi sahibidir. Bu yönünün, musiki ehli arastırmacılar tarafından ayrıca incelenmesi gerektigini düsünüyorum.
Özet (Çeviri)
The people who guide the society are authors, poets, and governors for sure. Ferhat Pasa is one of the Ottoman governor and poets. He is not only a governor but also a poet. With this survey we tried to find out the poetry of a governor. I think this kind of a survey is helpful for the people of today who is trying to build and develop today and tomorrow. We tried to translate the texts which are written in Otoman Turkish. But it is a reality that it was hard to translate some divan literature texts. Beside this, as it is understood from some of the poems belove, the poet has a good knowledge of music. I think his capability of music is worth to be researched by music researchers.