Şakir'in Aşkıyyesi'nin edisyon kritiği ve incelemesi
Edition critic ant exzamination on Shakir?s
- Tez No: 209892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Gönül bir gece yokluk çölünde gülü hatırlayarak düşüncelere dalar. O an aklına ilkmacerası gelir. Onun yaşadığı bu maceraya en sonunda“aşk”ismi verilmiştir.Aşk ezelde Cemal'e tutulmuştur. Dünyaya gelmesiyle bütün akrabaları sevinir. Fakat oCemal'i hatırladıkça ıztırap duyar. Her yerde onu arar. Önce annesinin memesini sonra sokağıdaha sonra da okulda gördüğü güzelleri Cemal zannederek arada bir mutlu olur. Akıl sahibibir hocanın sayesinde bunların Cemal olmadığını anlayarak onu bulmak üzere çöle düşer.Gittiği o sonsuz genişlikte eşi benzeri olmayan bir bağ görür. Oradaki eğlence meclisinigüzelliğine dayanamayarak oraya varmak için yola koyulur. Onu uzaktan fark eden güzellergelmesi için ona bir haberci yollarlar. Haberci meclisin güzelliğini anlatırken“Cemal”kelimesini kullanır. Aşk Cemal ismini duyunca heyecanla yola koyulur fakat, bağınkapısındaki kuyuya düşer. Aklı başından gider. Aşk meclise gitmeyince Güzeller onunkuyuya düştüğünü anlarlar. Munis onu kurtarmaya gider. Aşk kendini kurtaranın kimolduğunu sorunca Mûnis, kendisine yardım için geldiğini söyler. Mûnis ile dost olup bağagiderler. Mûnis güzellerin onları ayırmak isteyeceği konusunda Aşk'ı uyarır. Gerçekten ikisiniayırmak için Güzeller etmediklerini bırakmazlar. Sonunda Aşk ben bütün bunları bir“ah”ileyakar kül ederim diyerek bütün köşkü ahı ile kül eder. Mûnis buna çok sevinir. Munis ile Aşkbirlikte mutlu olurlar fakat Aşk'a bu yetmez yeniden gama düşer. Mûnis bu duruma üzülür vesebebini sorar. Aşk buna çok üzülür ve elinde olmadan bir ah çeker. Mûnis ile birlikte her şeykül olur. Aşk gözlerini açtığında gördüğü bu duruma üzülerek aklını yitirir. Birden bir ışıkgörür. Oraya vardığında o ışığın dostu Cemal'i olduğunu anlar.Aşk Cemal'e kavuşarak bütün sıkıntılardan kurtulur.
Özet (Çeviri)
Heart one night remembers the rose and muses in deep thoughts. At this time itremembers its first adventure. At last this adventure she has been called as ?Aşk (Love)?.Aşk (Love) has taken on Cemal (Beauty). When it comes to the earth all of itsrelatives became very happy and pleased. But whenever it remembers Cemal (Beauty) itsuffers and feels pain. Try to find Cemal (Beauty) everywhere. First of all it supposes Cemalas it is breast of its mother, later as street and afterwards supposes that beauties at school wereCemal. But at last thanks to a wise teacher it finds out that none of them is Cemal. Then Aşk(Love) goes to deserts in order to find Cemal. During this adventure Aşk sees an uniquevineyard and due to overexcitement about amusements of meeting there, tries to reach thisvineyard. Beauties who saw Aşk from long distance send a Messenger to Aşk. When thatMessenger explains beauty of that assembly uses the word of ?Cemal?. ?Aşk? when heardsthe name of ?Cemal?, got excited very much and hurries up but unfortunately fell in a well atthe door of that vineyard. Aşk loses it?s head. When Aşk does not reach that meeting Beautiescomprehend that it has fallen into that well. Munis (Friendly) goes in order to rescue Aşk.When Aşk asks whether who has rescued itself, Munis says that it comes in order to help him.They become friends together with Munis and go to that vineyard. Munis warns Aşk thatBeauties will try to split them from each others. Actually beauties do as much as they can inorder to split them from each others. At last Aşk says that ?I will burn them down and makethem ash with my Alas? and Aşk burns that summerhouse down with its Alas. Munisbecomes very happy and pleased upon this event. Munis and Aşk become very happy togetherbut this does not enough for Aşk and it becomes sorrowful again. Munis feels very sorry andasks Aşk about reason of this sorrow. Aşk sorrows very much and says Alas. Suddenly as aresult of this Alas, everything together with Munish have been burnt down. When Aşk opensits eyes sees that situation and goes mad. Suddenly sees a light and tries to find it. When Aşkfinds that light it understands that it is Cemal as its friend.Finally Aşk comes together with Cemal and has been rescued from all of discomforts