Esnek çalışma biçimleri ve 'çağrı merkezi' örneği
Flexible employment practices and the case of 'call centers'
- Tez No: 209942
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kapitalist sistemim tarihsel gelisimi içindeki tüm kriz dönemlerinde, üretim sistemleri ve kurumsal yapılarda önemli degisiklikler meydana gelmektedir. Kapitalist sistemin 1970'lerde ortaya çıkan krizi tüm dünyada neo-liberal politikaların devreye girmesine neden olmustur. Kriz ayrıca Fordist üretim sisteminin krizi olarak gündeme gelmis ve bunun sonucunda Fordist üretimin yerini alacak olan yeni paradigma, postfordizm yada esneklik olarak karsımıza çıkmıstır. Bu süreçte esneklik, sermayenin temel argümanı olmus, devreye sokulan esnek üretim sistemleri ile kapitalist emek süreci örgütlenmesinde de derin dönüsümler olmustur. Bu tez, bahsi geçen dönüsümler ve kapitalist emek sürecinin temel belirleyicileri ekseninde, yeni ve hızla yaygınlasan bir alan olan çagrı merkezlerini ele almaktadır. Her türlü vasıflılasma iddialarına karsın tezden elde edilen sonuç, çagrı merkezlerindeki çalısmanın Taylorist ? Fordist is organizasyonunun kendini yeniden üretmesi olarak ifade edilebilecek bir çalısma biçiminin hakim oldugu yönündedir.
Özet (Çeviri)
During the historical development of capitalist system, in the times of crises, some important changes have occurred in production systems and institutional structures. The crisis of the capitalist system in the mid-1970s has led to worldwide implementation of neo-liberal policies. The crisis, at the same time, has occurred as the crisis of Fordist production system and a new paradigm, which would take place the Fordist production, has emerged as `Post-Fordism? or `Flexibility?. Hence, `flexibility?, has become the fundamental argument of capital and has had important impacts on the flexible production systems and capitalist labour process organisation. This thesis examines call centers, as the new area emerging at the axes of the above mentioned developments and the main determinants of capitalist labour process. Despite the arguments of skilling, the main findings of the thesis underline the fact that work organisation at the call centers reproduces Taylorist-Fordist work organisation.