Boş zaman pazarlaması ve müzecilikte bir uygulama
Leisure marketing and a practice on museuming
- Tez No: 209943
- Danışmanlar: PROF.DR. M. YAMAN ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, İşletme, Museology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Sanayi Devrimi ile ülkelerin milli gelirlerinde meydana gelen artısın kisisel gelirlere yansıması kisilerin; kültür, spor, eglence, turizm ve hobiler gibi bos zaman faaliyetleri için harcadıkları miktarı ve zamanı arttırmıstır. Kisiler, bos zamanlarında geçirecekleri faaliyetlerin seçiminde özgürdür ve kisilerin, bos zamanlarını geçirecekleri faaliyetler çok çesitlidir. Kisiyi, bos zaman faaliyetlerinin seçimine ikna etme görevi ise yüksek derecede pazarlama becerisi gerektirmektedir. Bu baglamda çok sayıda isletme kisilerin bos zamanı ve harcanabilir geliri için rekabet etmektedir. Bu çalısmanın amacı, bos zaman faaliyetlerinden biri olan müze ziyaretine katılan kisilerin profillerini, istek, ihtiyaç ve beklentilerini tespit etmektir. Müze ziyaretçileri üzerinde gerçeklestirilen bu uygulamalı çalısmada anket sonuçları degerlendirilerek müzelerin pazarlama planlarını gelistirmelerinde yol gösterici olacak önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
With the Industrial Revolution, the reflection of the national income?s increase of the countries to the people?s personal income made the people spend time on leisure activities like tourism and hobbies. People are free of choosing the activities of their leisure time and the activities of spending their leisure time are various. The duty of persuading a person to choose his leisure time activities requires a highly marketing skill. In this context a great number of business enterprise compete for the people?s leisure time and their income that they can spend. The aim of this study is to attach the profiles, desires, needs and expectations of the people?s visiting the museum. In this applied research over the visitors of the museum, there have been made some advices by evaluating the results of the public survey which will lead the museums developping their marketing plans.