2000 sonrası takip edilen döviz kuru politikalarının dış ticaret üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Study of currency policies on foreign trade after 2000 in Turkey
- Tez No: 209967
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyanın ekonomik anlamda küresellesmesi, uluslararası ticaret sisteminin önemini günden güne artırmaktadır. Bazı ülkeler bu durumdan yararlanarak zenginlestirirken, bazı ülkeler dıs ticaret açıkları vermek suretiyle krizlere girmektedir. Bu nedenle dıs ticaretin en önemli parametrelerinden olan döviz kuru sisteminin seçimi, ülkeler açısından büyük önem tasımaktadır. Bu çalısmanın amacı, 2 0 0 0 yılı sonrası IMF'nin destekledigi istikrar programlarında uygulanan döviz kuru sistemlerinin, Türk dıs ticaretine ve ödemeler dengesine etkilerini incelemektir. Bu süreçte uygulanan ?Kontrollü Sabit Kur Sistemi? ve ?Dalgalı Kur Sistemi? anketli saha çalısmasıyla degerlendirilmistir. Firmaların geneli ?Kontrollü Sabit Kur Sistemini? uluslararası ticarette döviz fiyatında belirsizligi kaldırdıgından, rekabet edebilir fiyatlandırmayı daha rahat yapabildiklerini ifade etmislerdir. Ancak, 2001 krizi ile sonuçlanan döviz kuru politikasına güvensizliklerini ortaya koymuslardır. Türk ekonomisinde halen uygulanmakta olan ?Dalgalı Kur Sistemi? içinse, sürecin henüz krizle sonuçlanmaması nedeniyle memnuniyetlerini belirtmelerine karsın, Mayıs 2006'daki dövizdeki ani çıkıs ve inisin kendilerini endiselendirdigine dair cevaplar vermislerdir. Diger yandan ihracatçının aleyhine, ithalatçının lehine olan uzun dönemli döviz fiyatlarının cari açıgı tarihi seviyelere çıkarması, firmaların zihinlerinde bir soru isareti olarak durmaktadır. Yapılan çalısma neticesinde döviz kuru sisteminin seçimiyle, dıs ticaret hacmindeki degisim ve gelisimler arasında dogrudan iliskinin oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Economic golabalization of the world increases the importance of international trade system day by day. While some countries benefit from this situation, many of them come accross with crisis by giving trade deficits. Therefore, selection of currency system, one of the main parameters of foreign trade, has great importance for countries. The m a i n objective of this study is to investigate effects of currency systems applied in Turkey sincer 2000 in austerity programmes supported by IMF on Turkish foreign trade and balance of payments. This study has been evaluated by the area surveys by taking into consideration `Controlled Fixed Currency Rate System? and `Floated Currency Rate System? which are applied in Turkey during that term. Most of the companies expressed that they offer challenging and effective pricing as the `Controlled Fixed Currency Rate System? removed incertainty on currency rates in international trade. But, they also expressed that they could not trust on currency policy that resulted with economic crisis in 2001. As regards on currently applied `Floated Currency Rate System?, they expressed their approval because of non-existence of an economic crisis u n t i l n o w . But they also stressed their worries after fluctuations in markets in May 2006. On the other hand, long-term currency rates which are in favor of importers and contrary of exporters triggered current deficit and raised questions in the eyes of companies. In this study, it is concluded that there is a direct relation between currency rate system and foreign trade volume.