GATS sürecinde mimarlık eğitimi ve hizmetinin değerlendirilmesi
Evaluation of architecture education and service during the GATS process
- Tez No: 213294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada; GATS sürecinde, ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet koşullarında yaşanan dönüşümler ışığında Türkiye'deki mimarlık ofislerinin mevcut durumu değerlendirilmektedir. Avrupa ve Amerika'daki mimarlık ofisleri, mimarlık hizmetleri ve mimarın formasyonu ana hatlarıyla incelenmiş, Türkiye' deki mimarlık ofislerinin dünü bugünü ve yarını anlatılarak, GATS sürecindeki durum aktarılmaya çalışılmıştır.Global anlamda mimari tasarım ofislerinin incelendiği ikinci bölümde, Avrupa ve ABD'deki mimarlık meslek pratiği ve meslek odalarıyla ilişkileri aktarılmıştır. Mimarların mesleği icra edebilmeleri için sahip olmaları gereken nitelikler ve bunların geliştirilmesi için uluslararası platformlarda yapılan dönüşümler açıklanmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki mevcut yapı, GATS ve AB çerçevesinde yaşanan değişimler ve Türkiye'nin bu değişime uyum süreci ortaya konmuştur.Üçüncü bölümde Türkiye'deki mimarlık ofislerinin genel durumuyla ilgili veriler sunulmuş ve bu durumla ilgili bir değerlendirilme yapılmıştır. Mimarlık meslek edinme ve yetki kullanımına ilişkin güncel durum ortaya konulmuştur. Yapılması düşünülen düzenlemeler aktarılmıştır. Yapılan güncel çalışmalar, mimarlık eğitimi, meslek unvanı kazanma ve mesleğin sürekli gelişmesi konularının üzerinde durulmuştur.Son bölümde ise GATS sürecinde Türkiye'de mimarlık alanında yapılan dönüşümler; Avrupa ve ABD'deki güncel durum ışığında değerlendirilmektedir. Türkiye genelinde, mimarlık mesleğindeki eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak gelecekte yapılacak olan çalışmalara katkı sağlaması hedeflenen öneriler aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the current status of Turkish architectural offices during the GATS process has been evaluated under consideration of the recent transformation of the competition on both the national and international scale. Architectural practices in Europe and USA have been investigated with respect to the services being provided and the training of the architects; the past and current circumstances in Turkish architectural offices have been enlightened and the status during the GATS process has been clarified.In the second section, where the architectural design offices are being investigated from a global perspective, the relations between architectural practices and chambers are being explained. The necessary requirements for architects to be able to practice their profession and the transformation which has been carried out to develop these qualifications on international platforms has been clarified further. Moreover, the current structure in Turkey, the changes experienced during the accession period to the EU and the GATS process, and Turkey?s level of adaptation to these changes has been expressed.In the third section, data regarding the general conditions of Turkish architectural offices has been presented and an evaluation has been carried out. The current status of the acquisition and exertion of authority in the architectural profession has been explained. The planned arrangements have been listed. Emphasis was given to the current studies, architectural education, acquisition of the occupational title and continuous improvement of the profession.In the last section, the transformation in the field of architecture in Turkey during the GATS process has been evaluated under consideration of the current conditions in Europe and USA. Suggestions to contribute to the architectural profession in Turkey, which are targeted to overcome deficiencies in this field in the future, have been presented.