Uluslararası finansal raporlama standartlarına göre etkin maliyet denetimi
Effective cost audit as per international financial reporting standards
  1. Tez No: 209985
  2. Yazar: SERHAT BAŞKOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde finansal tablolarda sunulan bilgilerin güvenilir olup olmadıgının arastırılmasındaki en etkili yöntem, bu bilgilerin bagımsız bir uzman tarafından denetlenmesi olmaktadır. Bu sebeple de bagımsız denetime ihtiyaç duyulmaktadır. Piyasadaki bu ihtiyacın yanında, denetimin basarısı, denetimin kalitesine baglıdır. Denetim kalitesinin ölçütleri ise denetim standartlarıdır. Çalısmamız hazırlanırken de uluslararası finansal raporlama standartlarından yararlanılmıstır. Tez dogrudan uygulama odaklı olup, kuramsal bölüm salt maliyet unsurlarının hesaplanması ile sınırlı tutulmustur. Uygulamamızda maliyet denetiminin bir parçası olan maliyeti cebirsel olarak hesaplama ve sonuçların muhasebe sisteminde yer alan hesaplara (özellikle maliyet hesaplarına) dogru olarak aktarılıp aktarılmadıgının kontrol (mali tablolar denetimi) edilmesi önemli yer tutmaktadır. Uygulamamızda bir stok hesabının isletmeye ilk girisinden, satısına kadar olan bütün süreçler incelenmis, yüklenmis oldugu maliyetler hesaplamalarla ortaya konmaya çalısılmıstır. Maliyet denetiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, her bir isletme için o isletmeye özgü denetim teknikleri kullanarak belli bir denetim programında maliyetlerin dogru hesaplanıp ve muhasebelestirilmesidir. Dogru maliyet denetimi programını kurmamız, denetim riskini minimize etmemizi saglayacaktır. Çalısmamızda uluslararası muhasebe standartlarının isletmenin maliyetini etkileyen standartları incelenmis ve örnekler çözülerek standartlarda yer almayan ayrıntılar maliyet muhasebesi yardımıyla açıklanmaya çalısılmıstır. Uygulama çerçevesinde yapılan arastırmalarda uluslararası muhasebe standartları ülkemizde uluslararası baglantısı olan veya yüksek cirolu sirketlerde uygulandıgı görülmüstür
Özet (Çeviri)
The most efficient method of observing the reliability of the information presented in financial statements is having them audited by an independent authority. This is why independent audit is necessary. The success of the audit depends on the quality of the audit. The criteria of audit quality are audit standards. We have benefited from international financial reporting standards preparing this study. The thesis is directly focused on application, and theoretical part is limited with the computation of cost components. In our application, calculating the cost with a linear way (which is a part of cost audit) and controlling whether the results have correctly been reflected to the accounts in the accounting system (especially to the cost accounts) is very important. In our application all of the processes of a stock account (from purchase to sale), the costs attributed have been shown with calculations.The most important point of the cost audit is to use peculiar audit methods for every single entity and calculating and recording the costs correctly in a certain audit program. Establishing the correct audit program will enable us to minimize the audit risk. In our study the international accounting standards which affect the cost of an entity have been investigated, and the details which don?t exist in the standards have been explained through cost accounting. It has been examined that the international accounting standards are being used in international connected or high earner companies.